Hodnotu některých věcí nelze vyjádřit jejich cenou. Britský film podle románu E. M. Forstera, oceněný třemi Oscary.
Hrají: A. Hopkins, E. Thompsonová, V. Redgraveová, H. Bonham Carterová, S. West, J. Wilby a další. Režie James Ivory.

Ten dům na anglickém venkově náležel rodině Ruth Wilcoxové od nepaměti. A pro ni samotnou byl odjakživa největší životní jistotou, útočištěm, kam se mohla uchýlit, když už ji příliš dusil rušný velkoměstský život po boku úspěšného, obchodně zdatného manžela. Místem, do jehož klidu a míru jezdila načerpat sílu do dalších dní své existence. Proto si přála, aby po její smrti patřil Howards End někomu, kdo tak jako ona dokáže ocenit jeho kouzlo. A takového člověka našla v Margaret Schlegelové. V inteligentní, charismatické ženě, která dokázala svou přítomností prozářit její poslední dny. Pro celou Wilcoxovu rodinu bylo ovšem její poslední přání pouze úletem již nepříliš svéprávné mysli, o němž se Margaret neměla nikdy dozvědět...

Román jednoho z nejskvělejších vypravěčů anglické literatury E. M. Forstera Howards End (česky vyšlo pod názvem Rodinné sídlo) je dokonalým zachycením anglické společnosti počátku 20. století. Jádrem konfliktu jeho hrdinů je protiklad mezi intelektuální svobodou a přirozeností na jedné straně a obchodem a podnikáním na straně druhé.

Na filmové plátno jej převedl zkušený tým režiséra Jamese Ivoryho a scenáristky Ruth Prawer Jhabvalaové, z jejichž spolupráce vznikla tak mimořádná díla jako Pokoj s vyhlídkou, Soumrak dne či Bostoňanky. Rodinné sídlo nezůstává pověsti svých tvůrců nic dlužno, což je ostatně patrno i ze záplavy cen, kterou získalo. Zmiňme jen nominaci na celkem 9 Oscarů, z nichž získalo 3: Emma Thompsonová za nejlepší herečku v hlavní roli, (ta získala za svůj výkon i Zlatý glóbus), Ruth Prawer Jhabvalaová za scénář, třetí Oscar pak byl za výpravu.

Zajímavůstka: Dům, který použili filmoví tvůrci jako Howards End, je prý tímtéž domem, který Forsterovi posloužil modelem při psaní jeho románu.

Napište nám