System Of A Down - koncert 2013

Jak funguje Systém vespod? Jako dunivý a dokonale sehraný stroj. Ocenění Grammy za nejlepší metalový výkon je ve správných rukách

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Prý dvakrát nevstoupíš do téže řeky. V partnerských vztazích ano. Ovšem rozpad muzikantských svazků nemusí být nutně definitivní. Naštěstí, protože vidět System of a Down opět pospolu na pódiu je zážitek, na který se nezapomíná. Alespoň pro fanoušky toho nejtvrdšího kalibru. Mimochodem, oni jsou opravdu koncertně výborní. Od roku 2002 byli skoro pravidelně nominováni na Grammy v kategorii nejlepší metalový výkon. Tuto cenu získali v roce 2006. Vlastně se to dalo očekávat, protože SOAD, jak se zkráceně kapela nazývá, rok předtím vydala dvě alba během jednoho roku a obě se dostali v USA na první místo žebříčku v prodejnosti. Mimořádný úspěch i ojedinělý výkon. Jen nemnohým, například Beatles nebo Led Zeppelin se podařilo mít dvě elpíčka v jednom roce na prvním místě. Když byly „Systémy“ na vrcholu přišel konec, či spíše ohlášená pauza bez přesně stanoveného konce. V tisku se objevila řada nekrologů skupiny. Ty nejkratší zhruba s tímto obsahem: Kalifornská alternativní skupina System of a Down se dala dohromady v roce 1994. Všem členům kapely koluje v žilách arménská krev. Pěkně divoká krev. Jejich hudba je hutnou směsicí trash metalu, hard core i crossoveru. První desku vydali v roce 1998. Pokud se svým debutem pouze halasně upozorňovali na svou existenci, pak s druhou deskou, o tři roky později, už ukázali tvrdým bandům záda. Deska Toxicity se dostala na první místo žebříčku v USA. A to prosím v době, kdy nu-metal byl jaksi silně konkurenceschopným žánrem. Pokoušel se o něj skoro každý. Na vrcholu pyramidy trůnili právě SOAD.

Nečinnost kultovních „Systémů“ se nakonec protáhla na pět let. Do stejné řeky vstoupila kapela na jaře 2011 v turné po USA, letních evropských festivalech a říjnovými koncerty v Jižní Africe.

Pět let je znát, leccos se změnilo. Ubylo expresivních pohybů, přibyl nadhled. To ostatně uvidíte v záznamu ze srpna 2013.

Originální názevSystem Of A Down At Rock'n' Heim Festival
Stopáž58 minut
Rok výroby 2013
 T HD
ŽánrHudba