Geniální nápady, odvážné experimenty a vyprávění obdivuhodných lidí s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Transplantace srdce

Před 35 lety u nás lékaři provedli první transplantaci srdce. Dnes jich mají na kontě na 1800 a dá se říct, že jsou pro ně skoro rutinním výkonem. Nejdřív ze všech tento nejdůležitější orgán v těle vyměnili v roce 1967 v Kapském městě. Pacient ale po 18 dnech zemřel. Dnes s ním lidé normálně fungují i desítky let. Jako třeba Rudolf Sekava. Byl teprve třetím člověkem, který v roce 1984 v tehdejším Československu tento zákrok podstoupil. A stal se dokonce světovým rekordmanem. Nikdo na celé planetě totiž s náhradní životodárnou pumpou nežil déle. Co všechno taková operace obnáší, se dozvíte z reportáže Silvie Dymákové.


Foukané figurky

Naši skláři patří už po staletí ke světové špičce. Proslulé byly kdysi jejich perle i mačkané korálky. A dosud je v cizině populární náš broušený křišťál nebo vánoční ozdoby. A taky foukané figurky nejrůznějších zvířat. Právě ty už bezmála půl století vyrábí Karel Sobotka z Těpeř u Železného Brodu. Je jedním z posledních mistrů oboru, který to umí a zřejmě jediným na planetě, který se touhle prací i živí. Krásné tradici totiž zvoní hrana, bohužel. Proč? To zjišťoval Petr Bělík.


Dudácká kapela

Někomu zvuk dud připomíná mečení koz, jiní je považují za úžasné a jedinečné. Jenže hrát na ně by prý měl pouze člověk se silnými ušními bubínky, které sílu jejich hlasu vydrží. Možná i díky němu se tento čertovský nástroj, jak se jim někdy přezdívá, uplatnil i ve válkách. Dokonce se traduje, že pro celé vojsko stačil jediný muzikant, protože byl slyšet až několik kilometrů daleko. Teď si asi myslíte, že vás vezmeme do Strakonic, s nimiž je tento instrument u nás tak nějak spjat. Jenže omyl. Zůstaneme pěkně v Praze a hrát nám nebudou žádní Švandové, ale chlapíci ve skotských kiltech. I když jim v žilách koluje česká krev. S naším nejdéle existujícím dudáckým bandem natáčel Petr Švihovec.


Klobouky z Nového Jičína

Ve svém šatníku je měli zakladatelé Československa, nosí je hlavy církví i členové britské královské rodiny. Klobouky z Nového Jičína dobývají svět bez přestání neuvěřitelných 220 let. Málokterá naše firma se může pochlubit tak dlouhou historií. Pokrývky hlavy v ní vyrábějí především z tradičních zaječích a králičích kůži nebo vlny. Ale taky z papíru, slámy nebo korku. Do továrny, která je dnes jejich největším výrobcem v Evropě, vás zavede Zuzana Glacová.


Mistrovství v orbě

Každý hospodář si zakládal na dobře zoraném poli. A protože sedláci bývali odnepaměti tak trochu furianti, předháněli se taky v tom, kdo to s radlicí umí líp. Časem začali vymýšlet i různé soutěže. U nás se první oficiálně doložená konala v polovině 19. století. A z běžné zemědělské práce se nakonec stala regulérní, byt hodně neobvyklá, sportovní disciplína. O titul mistra světa se v ní bojovalo už v roce 1953. Naši borci se nedávno sešli u Kamenice nad Lipou, aby se tam v rámci mistrovství České republiky utkali hned v šesti kategoriích. Jak vypadají závody, jejichž vítěze čeká letos velké finále, tedy šampionát planety v Spojených státech, vám prozradí Josef Kubeš.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD