Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Entomofagie

Už jste někdy jedli cvrčky? Třeba po papuánsku? Nebo saranče na kari? A což takhle špagety s moučnými červy? Hmyz je označován za potravinu 21. století. Vědci zatím uvádějí víc než 1 400 jedlých druhů a prý to zdaleka není konečný počet. Už ve 113 zemích si brouky zpestřují jídelníček. V popularizaci entomofagie, jak se tento obor učeně nazývá, se hodně angažují i čeští odborníci.


Horolezkyně

Lezení po horách a skalách považuje většina z nás za doménu silných chlapů. Jenže pozadu už řadu let nezůstávají ani ženy. Mezi nejlepší horolezkyně planety patří i Češka – Lucie Hrozová. Pochlubit se může celou řadou nej. Třeba jako úplně první pokořila jedny z nejtěžších cest. Jsou ve švýcarské skalní oblasti Eptingen a už jejich jména Spiderman a Superman hodně naznačují. Lucka navíc boduje i v závodech Světového poháru. V uplynulých letech na nich posbírala 13 medailí. A v roce 2013 při jednom dokonce vystoupila na stupeň nejvyšší. Jako vůbec první reprezentantka naší země.


Neuromarketing

Myslíte si, že se při výběru zboží řídíte jen vlastním rozumem a potřebami? Omyl. Obchodníci moc dobře vědí, jak na vás. Podprahově nás ovlivňuje kdeco. Vůně, melodie, barvy. Nejsnadněji podléháme červené. Proto taky většinou upozorňuje na slevy. Pozitivně nás naladí pohled na kytky či moře a taky dětský smích a ptačí zpěv. Reklamní mágové s tím vším mistrně pracují a vodí si nás pěkně na provázku. Pomáhá jim v tom i nová metoda zvaná neuromarketing. Vychází z výsledků měření mozkové a srdeční aktivity člověka, rychlosti jeho dechu, ale taky teploty a vodivosti kůže. Spolehlivě odhalí skoro všechny naše pocity a tužby. I ty, hluboce ukryté v podvědomí.


Cestovatelka

Alena Žákovská navštívila ta nejodlehlejší a málo přístupná místa světa, bojovala s nástrahami deštných pralesů a pokořila i hory dotýkající se snad samotných nebes. V Nové Guineji poobědvala s lidožrouty, v Brazílii vykouřila dýmku míru s Indiány a zlé duchy zaháněla se šamany na Sibiři.Krom toho je Ocelovou ženou. Tedy mistryní České republiky v silovém pětiboji. Jenže ještě předtím musela svést boj o holý život. Nemoc, která na ni před 23 lety zaútočila, byla totiž velkou neznámou i pro špičkové lékaře.


Stolní fotbal

Kalčo, foosball, soccer. Nebo jednoduše fotbálek či stolní fotbal. Většina z nás ho vnímá jako zábavu, ve které jde o to dostat pomocí umělohmotných panáčků míček do soupeřovy brány. V našich zeměpisných šířkách ho zpravidla hrají 4 lidi. Ale už před dvanácti lety byla v Paříži představena verze pro 22 borců. Tedy pro dva kompletní fotbalové manšafty. U nás ho nejčastěji najdete v lidových hospůdkách. Ale pozor. Už se prodral i do světa velkého sportu a bojuje se v něm o medaile. Ti největší machři trénují i několik hodin denně. A nás může těšit, že na mezinárodních turnajích bodují i čeští reprezentanti.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD