Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Jiří Hříbal, imitátor zvířat

Víte, kdo propůjčil hlas nenasytné a mlaskající masožravé rostlině v oblíbeném filmu Adéla ještě nevečeřela? Legendární bavič a imitátor Antonín nebo chcete-li strýček Jedlička. Napodobit dokázal opravdu kdekoho a kdeco. Ve své době neměl konkurenci ani následovníka. I když toho vlastně ano, jen o tom ještě nikdo nevěděl. Ani onen korunní princ sám. Když strýček Jedlička zemřel, bylo mu už 45 let a živil se jako počítačový expert. Že jednou bude imitovat zvířata, ho ani ve snu nenapadlo. Teď jich má v repertoáru víc než 40 a pořád přidává další. Seznamte se s Jiřím Hříbalem.


České granáty

Krvavě červené drahokamy, které nenajdete nikde jinde na světě, než u nás. Pyropy. Jejich název pochází z řečtiny a přeložit bychom ho mohli jako ohnivé oko. My je ale známe spíš jako české granáty. Tohle krásné jméno jim dal v roce 1679 spisovatel a nadšený vlastenec Bohuslav Balbín. Pod rukama našich vyhlášených šperkařů z nich vznikají nádherné skvosty, které slaví úspěch daleko za hranicemi.


Baby boom počesku

Znáte slavný americký film Baby Boom s Diane Keatonovou v hlavní roli? Dítě obrátí workoholičce život vzhůru nohama. Přijde o zaměstnání, přítele, prostě se jí zhroutí celý její svět. Ze zoufalství se pustí do vaření jablečných přesnídávek pro batolata a záhy s nimi začne dobývat Ameriku. Zkrátka typická hollywoodská story s happy endem. Jenže ne nereálná. My vám totiž teď představíme jednu Češku, která zažila něco podobného. Z bryndy ji pro změnu vytáhlo vaření džemů.


Bubble fotbal

Znáte sport, při kterém si můžete užít osobních soubojů se soupeři, aniž byste ublížili jim či sobě? Pokud říkáte, že ne, pak jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli o bubble fotbalu. Tedy o kopané, která se hraje ve speciálních nafukovacích gumových bublinách. Na svět přišla v roce 2011 v Norsku a okamžitě začala dobývat svět. Na první pohled vypadá nebezpečně, na druhý spíš komicky, ale jaká je to ve skutečnosti dřina, poznáte, až když se do nafouknuté koule nasoukáte.


Slepečtí minikoně

V České republice žije okolo sta tisíc nevidomých a slabozrakých lidí. A řadě z nich usnadňují život vodicí psi. Jedním z těch, kteří se jejich výcviku věnují, je Zuzana Daušová. Čtyřnohé asistenty pro postižené trénuje už přes dvacet let. A před pár lety přišla novinkou. Rozhodla se, že pro stejné účely vychová minikoně. Inspirovala se v Americe. Objevila tam školu, která jako první na světě s tímto nápadem přišla a úspěšně ho praktikuje. Takže dnes můžete také v naší metropoli potkat kobylku, která v rámci pilotního projektu doprovází slepce. Dokonce i v přecpaných pražských ulicích nebo v metru.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD