Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Káva

Většinou s ní začínáme den. Je taky naší společnicí, když relaxujeme nebo pro změnu potřebujeme takzvaně nakopnout. Pochází z Etiopie, ovšem dnes najdete rozlehlé kávovníkové plantáže třeba v Arábii, Indonésii či Brazílii. A pozor, kilogram té nejdražší přijde v přepočtu zhruba na 12 000 korun! My Češi patříme v popíjení kafíčka mezi rekordmany. Ročně totiž spotřebujeme tři kila na osobu, čímž dvojnásobně převyšujeme světový průměr. Ale ruku na srdce, umíme si tenhle životabudič taky správně uvařit? Dozvíme se to od jedné z největších odbornic u nás – baristky Petry Veselé.


Mushing

Už jste někdy slyšeli o mushingu? Pod tímhle označením se ukrývá jízda na saních tažených psím spřežením. Tento způsob dopravy používali naši předkové už před tisícovkami let. Obrovský boom ovšem zaznamenal až během zlaté horečky na Aljašce. Tehdy mezi sebou majitelé čtyřnohých tahačů dokonce začali soutěžit. První klání uspořádali v roce 1908 v tamním městě Nome. Popularita závodů byla tak velká, že se v roce 1932 dostaly i do programu zimních olympijských her v Lake Placid. V té době byl ale tenhle sport spíš americkou záležitostí. Do Evropy začal pronikat až v polovině minulého století. A dnes si jeho příznivci přijdou na své i u nás.


Tank v garáži

Češi jsou vyhlášenými milovníky vojenské historie i techniky. A taky velkými kutily. Přesto, potkali jste už někoho, kdo by si doma v garáži sestrojil tank? My ano. Jmenuje se Zdeněk Grygar a je z Bludova na Šumpersku. Jen podle starých výkresů a fotek dokázal postavit repliku vůbec prvního československého obrněného pásového vozidla – tančíku z roku 1933. Do jeho výroby se ovšem pustil tak trochu z donucení a v duchu známého rčení „Cherchez la femme“, tedy „za vším hledej ženu“.


Exit games

Svět dobývá nový druh zábavy. Jde o takzvané „exit games“ neboli „únikové hry“. Poprvé se sice objevily už v 60. letech v Japonsku, ale Evropa se o ně začala zajímat teprve nedávno. Určeny jsou všem milovníkům šifer a hlavolamů bez rozdílu věku. Dvou až pětičlenné skupiny ale mají na jejich vyřešení jen pouhopouhou hodinu. A můžou si vybrat, zda ji prožijí jako detektivové vyšetřující vraždu, lékaři prchající ze zamořeného prostoru nebo hledači pokladu. Náš kolega Petr Bělík se společně se svým týmem pokusil odhalit tajemství hrobky. Tak se pojďme podívat, zda se mu to povedlo či ne.


Česká dobra

Víte, co mají společného Rolling Stones a Janek Ledecký? Mimo jiné česká dobra. Pokud nevíte, co si pod tímhle trochu zvláštním názvem máte představit, pak vězte, že jde o kytary. Jen trošku jiné, rezofonické, které jsou mnohem hlasitější, než běžné akustické. Jméno dostaly podle firmy DOpjera BROthers. Tu za velkou louží založil jejich vynálezce – Ján Dopjera. Mimochodem Slovák. Když je před 22 lety začali vyrábět tady u nás v Jenči u Prahy, byli po druhé světové válce první na světě. A dodnes moc konkurentů nemají. Podobné nástroje totiž dokáží na starém kontinentě sestrojit už jen v jedné malé dílničce u Paříže.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD