Koncert pro 3792 terezínských hvězd

K uctění památky československých občanů zavražděných v noci z 8. na 9. března před 75 lety v Osvětimi uvádíme koncert z díla terezínských autorů V. Ullmanna, P. Haase a H. Krásy. Účinkují: T. Kostková (mluvené slovo), M. Kasík (klavír), P. Šporcl (housle), Pražský filharmonický sbor, Dismanův dětský rozhlasový soubor a Dětský pěvecký sbor ČRo. Symfonický orchestr ČRo řídí Libor Pešek

V září 1943 bylo z terezínského ghetta do Osvětimi-Birkenau do tzv. „rodinného tábora“ ve dvou transportech deportováno pět tisíc vězňů. Přesně po šesti měsících byli tito dosud žijící „terezínští“ vězni převezeni směrem k osvětimským plynovým komorám, kde byli v noci z 8. na 9. března 1944 zavražděni. Podle svědectví zpívali před smrtí jako projev vzdoru československou hymnu a hatikvu – hymnu Izraele. Likvidace „rodinného tábora“ v Birkenau 8. března 1944 představuje největší hromadnou vraždu československých občanů v době druhé světové války. Zahynulo jich celkem tři tisíce sedm set devadesát dva.

Na tomto koncertě zazní v dokonalé interpretaci tři vybraná díla terezínských autorů – Klavírní koncert Viktora Ullmanna, Symfonie pro velký orchestr Pavla Haase a dětská opera Brundibár Hanse Krásy, uzavřená Williamsovým Schindlerovým seznamem, československou hymnou a legendární písní – hatikvou.

Stopáž83 minut
Rok výroby 2014
 HD
ŽánrHudba