Pestrá mozaika vjemů v nejsevernější části souostroví. Australský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Nejužší a nejhustěji zalidněná je severní část novozélandského souostroví. Jak směrem k rovníku stoupá teplota, přibývá bohatých pastvin a zemědělských usedlostí.

Vydáme se za nejdelší novozélandskou řekou Waikato, měřící 425 kilometrů. Řeka odvádí do Tasmanova moře vodu z jezera Taupo a na své cestě protéká řadou přehradních nádrží.

Navštívíme Hamilton, jedno z nejlidnatějších měst Nového Zélandu. Původně zemědělská osada je dnes průmyslovým centrem.

Neopomeneme poloostrov Coromandel s pozůstatky vulkanické činnosti. Voda a vítr za miliony let obrousily pobřežní pískovcové skály do překvapivých tvarů. Páteř poloostrova pokrytého subtropickým lesem tvoří pohoří Coromandel Range, které dosahuje výšky až 900 metrů.

Pochopitelně si nemůžeme nechat ujít největší novozélandské město Auckland. Leží na nejužší šíji celého souostroví. Tasmanovo moře od Tichého oceánu tam dělí sotva kilometr pevné země. Ze 4 400 000 obyvatel země jich 1 400 000 žije právě v Aucklandu. Po národnostní stránce je to nejpestřejší oblast celého Nového Zélandu. Najdeme tam zástupce více než stovky etnik, mezi nimi i přes 130 000 Maorů a také největší populaci Polynésanů na světě.

Originální názevNew Zealand from Above
Stopáž43 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrDokument