Úžasný rokenrol v Čechách aneb Jeď, Honzo, jeď!

Hudební dokument o jedinečnosti rokenrolové scény v Čechách, kterou výrazně ovlivnil Pavel Sedláček, oslavující v těchto dnech 80. narozeniny (2002). Kamera V. Bělohradský. Scénář a režie I. Chaun

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Letošní osmdesátník, rockový zpěvák, kytarista a skladatel Pavel Sedláček se narodil 4. července 1941 v Praze. Je považován spolu s Miki Volkem za průkopníka rokenrolového a bigbeatového zpěvu v bývalém Československu.

Na prahu šedesátých let 20. století panovala ve společnosti touha po změně, kterou ideálním způsobem vyjadřovala právě rokenrolová hudba. Příslušníci a příznivci rokenrolového hnutí nosili ostentativně viditelné znaky: Úzké kalhoty, proužkované košile, provokující účesy – to vše zcela se vymykající unifikované šedivosti reálného socialismu. Ale záhy se změnil hudební trend a nastoupila vlna mercey soundu, reprezentovaná Beatles a u nás skupinou Olympic. Staří, i když vlastně ještě mladí, rokenroloví bardi měli na vybranou: někteří se rozloučili s ortodoxním rokenrolem a vstoupili do české pop music, jiní zavrhli slávu a finanční profit – a zůstali rokenrolu věrni. A na dlouhá desetiletí se uzamkli do malých klubů, na přátelské večírky a hospodské tancovačky, na gymnaziální plesy. Dokument Igora Chauna pracuje s archivy České televize, připomíná slavná rokenrolová čísla, jak se objevila v průběhu několika desetiletí na televizních obrazovkách.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument