lektorka zdravého vaření

Michaela Sedláčková

Rozhovor s Michaelou Sedláčkovou:

Míšo, jak začala Vaše cesta za vařením a bylinkami?

Po pravdě, mám to v sobě zakódované už od dětství. Milovala jsem povinné sběry bylin na základní škole a mou babičku, které měla obrovské znalosti, co se bylinek týkalo. Hodně jsem se od ní naučila. Používala bylinky do každého jídla. Fascinovalo mě, jak míchá čaje z usušených bylin, a jakmile prošla zahradou či zahrádkou, vždycky přinesla nějakou bylinku do kuchyně.

Jako malá jsem si dokonce užívala i povinné pletí zahrádky a protrhávání mrkve na záhonech.

Co se týká vaření, vařila jsem už od první třídy. Tenkrát to byla ovesná kaše a melta. Ve čtvrté třídě byl vrcholem mého kuchařského umění houskový knedlík… V pubertě přišlo období diet a začalo počítání kalorií…

Po narození mého prvního syna jsem zjistila, že dětské příkrmy, které nabízela obchodní síť, mi naprosto nevyhovují. Začala jsem hledat v knížkách a na internetu, a dumala, jak to udělat, abych mu vařila co nejlépe. Získané informace změnily můj pohled na stravování a ruku v ruce s tím šly změny ve vaření…

A tak jsem radikálně změnila způsob vaření a přípravy jídel. Velkými učiteli byly pro mě mé tři děti. Já sama jsem od roku 2005 vegetariánkou. V té době mé tělo úplně přirozeně začalo odmítat maso. Doma ale zbývajícím členům rodiny maso připravuji. Rozhodnutí, zda budou maso jíst nebo ne, nechávám na nich.

Vystudovala jste Vysokou školu chemicko-technologickou. Jaký je přístup vystudovaného chemika, v tomto případě tedy Vás, ke zdravému vaření? Co Vám Vaše studia dala?

Původně jsem tuto školu studovat nechtěla a hlásila jsem se na medicínu, kam jsem se nedostala, protože jsem paradoxně neudělala přijímací zkoušky z chemie…

Zpětně ale vidím, jak mi získané vědomosti pomáhají. Dokážu si představit chemické změny v těle při konzumaci jídel – tj. bílkovin, sacharidů, tuků. Články o potravinách a jejich složení mi nepřijdou jako z jiné planety. Když se třeba mluví o přídatných látkách v potravinách (éčka), něco mi řekne i jejich chemický název. A kuchyň je vlastně taková moje malá laboratoř.

Jakou profesí se vlastně zabýváte teď?

V současné době pracuji jako lektor vaření v Akademii léčivé výživy, kde vyučujeme principy vaření tradiční čínské medicíny podle pěti elementů. (pozn.: Jde o vaření podle pěti ročních období: jaro, léto, období sklizně, podzim, zima. Každé z těchto pěti období upřednostňuje určité druhy potravin.) Pořádám i kurzy vaření. Pracuji také jako konzultant zdravého stravování. Jídelníčky ale sestavuji jinak, než jsou lidé zvyklí od jiných výživových poradců. Na základě svých zkušeností mohu říci, že pokud lidé nepochopí principy stravování, nevědí, co si mají vlastně každodenně vařit.

Klienty se snažím se vést k trvalé změně stravy, kde samozřejmě přihlížím k jednotlivým konstitučním typům a vhodným potravinám. Čím dál tím více se mi potvrzuje, že jen pomalá a vědomá změna stravy je trvale udržitelná.

Máte rodinu, ve které žijí tři děti. Jakým způsobem se stravují?

Na to je těžké odpovědět. Předně dbám na kvalitu a pestrost stravy, ale dětem nic nezakazuji. Důležitější než zákazy je pro děti osvěta – proč si nepřeji, aby to či ono jedly. Takže si povídáme o tom, proč není dobrý cukr, pečivo z bílé mouky, různé polotovary a návštěvy fast foodů. Naše stravování je ovlivněno makrobiotikou. Vzala jsem si z ní to, co mě oslovilo, ale vařím z pestřejší palety potravin. Často jíme zeleninu a rýži. Občas ale připravím i „klasiku“, ale dbám na kvalitu. To znamená, že nezavrhuji svíčkovou, ale věnuji pozornost vstupním surovinám. Knedlík připravím z celozrnné mouky, kterou si sama namelu, použiji kvalitní bio maso, zeleninu ze zahrádky, kterou chemicky nehnojím, atd. Nekupuji žádné polotovary, ale snažím se vše připravit doma, včetně kečupů, marmelád a pomazánek…

Ale rohlík nebo sušenky se u nás občas objeví taky. Dřív jsem dogmaticky sledovala, co moje děti jedí, a snažila jsem se, aby neochutnaly ani sušenku u sousedů. Bylo to hodně náročné a omezující. A dětem vlastně ani nepředáte, proč by to či ono neměly jíst. Tím zákazem u nich jen posílíte touhu po „zakázaném ovoci“. A to nefunguje.

Co z Vaší kuchyně dětem nejvíc chutná?

To je vtipná otázka. Každému něco jiného. Nejstarší syn má rád maso. Cokoliv připravím z masa, mu chutná – třeba různé omáčky s rýží. Základem mých omáček je vždy spousta zeleniny, někdy houby, a nikdy nezahušťuji moukou.

Prostřední syn miluje rýži, a to doslova a do písmene. Jí ji třikrát denně místo pečiva, třeba v podobě kičarí (rýže s luštěninou a indickým kořením), rýže se zeleninou a gomasiem (sezamová nebo lněná semínka třená se solí), nebo rýže s bylinkami, máslem a pickles (zelenina upravená mléčným kvašením – podívejte se do našich receptů). Má rád rizoto nebo rýži s pečenými rajčaty…

Dcerka jí vše. Šťastná je za jahelné knedlíky se špenátem a tofu, za rýži s jakoukoli zeleninovou omáčkou, jahodové knedlíky a svíčkovou.

Jak se potýkáte s věčným problémem všech matek „co mám dnes, proboha, vařit“ – a jak jídlo „vymyslíte“ tak, aby chutnalo všem třem ratolestem?

To opravdu není jednoduché. Jídel, která jedí všichni tři, je málo. Dříve jsem vařila každému něco jiného, ale dostala jsem se do bodu, že jsem byla pořád v kuchyni a připadala jsem si jako ve školní jídelně u výdejového okénka. Teď už jsem v klidu. Kdo nejí to, co je momentálně uvařené, dostane rýži se zeleninou nebo pickles. Rýže je rozhodně lepší než suchý rohlík. A další den uvařím zase takové jídlo, které bude jíst ten, co byl den před tím o rýži. A tu zas má někdo jiný.

Máte tip na zdravou a ověřenou svačinku do školy?

Mám. Cokoli sladkého. Připravuji dětem různé muffiny, sušenky, koláče, vše většinou z „alternativní“ mouky – quinoové, ječné, kamutové a slazené pouze datlemi nebo slady. Výhodou této svačinky je, že ji jedí všichni. Ráno, když pospícháte, tak ji jen strčíte do krabičky, a je to. K tomu přidám nakrájenou zeleninu a k pití vodu. Zatím jsem doma neslyšela, že by moje děti někomu záviděly svačinu nebo ji s někým měnily. Spíše naopak.

Míšo, to, že máme vařit ze sezónních a lokálních, pokud možno čerstvých produktů, už víme. Že je skvělé si pěstovat vlastní zeleninu, ovoce a bylinky, už víme také. Dodala byste k tomu ještě nějakou další vlastní důležitou kuchařskou zásadu?

Jediné, co k tomu dodat, je, abychom v rámci shánění těch nej nej potravin nezapomněli žít. Radost ze života je důležitá, a věčně ustaraná maminka není přesně to, co děti chtějí. Udělejte pro kvalitní jídlo maximum, které zvládnete, a radujte se z toho.

Jaké jsou vaše oblíbené suroviny, resp. co je ve vaší kuchyni vždycky po ruce?

U nás je vždy pickles, domácí kečup, marmelády, ovocné sirupy, gomasio, pražená semínka v umeoctu, pečená rajčata s rýžovým sirupem, čerstvá zelenina. Máme zásoby obilí, vždy tak asi 75 kg – pšenici dvouzrnku, pšenici ozimou a další obilniny- ze kterých si vždy hned namelu čerstvou mouku. Rýže, umeocet, shoyu a různé mořské řasy doma také nikdy nechybí. Suším si různé bylinky na zimu a na vaření.

Ráda používám do polévek a vývarů asijskou houbu rosolovku stříbrnou a bylinu kozinec blanitý.

Které bylinky, popřípadě koření,  jste si oblíbila, které Vám zkrátka  „sedí“ nejvíc?

Miluji lípu, mátu, kopřivu, bezinku, kopr  a česnek medvědí. Ale používám veškeré bylinky, které jsou dostupné – dobromysl, saturejku, šalvěj, měsíček, meduňku, petrželku, koriandr, fenykl, kmín, kopr… a nemohu říci, že by pro mě byly méně důležité, než ty prvně zmiňované. Někdy najednou vím, že mateřídouškový čaj je přesně to, co já nebo děti potřebují. A pak děkuji, že ji mám na zahrádce.

Máte nějaké životní motto, či moudro, kterým se řídíte, nebo ho ráda citujete?

První mám totožné s paní doktorkou Komárkovou, se kterou jste točili v loňské sérii:

„I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem.“ Lao-c´

Druhé:

Chyby nejsou našimi břemeny, nýbrž učiteli, kteří nás posouvají dále.“

A ještě jedno:

„Největším učiteli v životě jsou mé děti a můj manžel.“

Pečené batáty s bylinkami a česnekem

Pečené batáty s bylinkami a česnekem

Jarní salát z bylinek a ječných krup

Jarní salát z bylinek a ječných krup

Smoothie jako snídaně (nejen) pro diabetiky

Smoothie jako snídaně (nejen) pro diabetiky

Salát z fenyklu, mrkve a pórku

Salát z fenyklu, mrkve a pórku

Shiitake na česneku s citronovým tymiánem

Shiitake na česneku s citronovým tymiánem

Kičrí

Kičrí

Polévka ze slzovky

Polévka ze slzovky

Hlíva s pečenou zeleninou

Hlíva s pečenou zeleninou

Polévka z hlívy ústřičné

Polévka z hlívy ústřičné

Pomazánka z červené řepy

Pomazánka z červené řepy

Jablečný ocet

Jablečný ocet

Pórkový krém a pomazánka z fazolek adzuki

Pórkový krém a pomazánka z fazolek adzuki

Salát z červené řepy a z ořechů

Salát z červené řepy a z ořechů

Pečená rajčata s bylinkami

Pečená rajčata s bylinkami

Miso polévka ze zeleninového vývaru

Miso polévka ze zeleninového vývaru

Podkrkonošské kyselo

Podkrkonošské kyselo

Kvašená zelenina (pickles) podle Míši Sedláčkové

Kvašená zelenina (pickles) podle Míši Sedláčkové