Tinktura z pupenů lípy

Účinky

Tinktura z pupenů lípy má blahodárné účinky na naše játra a cesty dýchací. Podporuje imunitu a pomáhá celkové relaxaci a dobrému spaní.

Poměry dávkování jednotlivých složek si můžeme upravit podle toho, jaký objem tinktury chceme připravit.
Postup

Odměříme si půl litru glycerinu a půl litru lihu (96%).

Navážíme 200 g pupenů lípy. Pupeny podrtíme. V domácích podmínkách můžeme pupeny podrtit pomocí mixéru, anebo použijeme hmoždíř a paličku. Musíme ale dávat pozor na konzistenci, která má zůstat hrubší. Nesmí zkrátka vzniknout kaše.

Podrcené pupeny zalijeme připravenou směsí glycerinu a lihu. Vše přelijeme do čisté lahve a zavíčkujeme.

Směs necháme luhovat 21–24 dnů v místě, kde je teplo a tma. Vyluhování podpoříme tím, že nádobu alespoň dvakrát denně otočíme, aby se obsah promíchal.

Poté je třeba obsah scedit a pupeny vylisovat – to znamená např. přes čisté plátýnko. Pupeny, které plátýnko zachytí, ještě do scezené tekutiny důkladně vymačkáme. Vznikne nám tzv. matečná tinktura. Tu naředíme 40% lihem v poměru 1 : 10, tj. na 1 díl matečné tinktury použijeme 9 dílů lihu. Vzniklou směs přelijeme do lahviček a tinktura je připravena k použití.

Dávkování

U všech tinktur z pupenů obecně platí, že dávkujeme 1 kapku tinktury na 1 kg hmotnosti. Příklad: člověk o váze 60 kg může užívat 3× denně 20 kapek anebo 2× denně 30 kapek.

Tinktura z pupenů lípy

Tinktura z pupenů lípy

Ohodnoťte tento recept: 

13 hlasů

Další recepty Celý díl