Polský historický velkofilm natočený podle slavného románu Henryka Sienkiewicze, o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě.

Známý román polského spisovatele Henryka Sienkiewicze Quo vadis, který vypráví o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě, již několikrát posloužil jako předloha pro filmové zpracování. V roce 2001 ho převedl na filmové plátno režisér Jerzy Kawalerowicz (u nás dobře známý snímky Matka Johana od Andělů, Faraon, Austeria, Pan Tadeáš). Jeho rozsáhlá, historicky laděná freska představovala v dějinách polské kinematografie ve své době nejnáročnější a nejdražší filmový projekt. Jedním z hlavních hrdinů melodramaticky laděného příběhu je mladý patricij a římský důstojník Marcus Vinicius, jenž se po třech letech vrací z války do Říma a přitom se náhodně zamiluje do krásné cizinky. Plavovlasá Lygie je královská dcera ze slovanského kmene, která zůstává na císařském dvoře držena jako rukojmí. Zamilovaný Marcus se ji pokusí ze zajetí zachránit a získat pro sebe. Lygie však nechce být jen jeho konkubínou, a proto uprchne a ukrývá se v křesťanské komunitě…

Děj se odehrává na pozadí bouřlivého dění v antickém Římě (v letech 54–68 našeho letopočtu) za císaře Nera, se všemi protiklady a příznaky doby. Stále populárnější nové křesťanské náboženství, které nabízí posmrtný život a požaduje přísnější morálku, větší pochopení a toleranci mezi lidmi, musí být nenáviděné v prostředí, kde vládne krutost a nadřazenost. Dalšími výraznými postavami příběhu jsou inteligentní a požitkářský básník Petronius, blázen a krutovládce Nero a řecký filozof a podvodník Chilon.

Jerzy Kawalerowicz tento výpravný historický velkofilm připravoval sedm let (kromě polských exteriérů se natáčelo například ve Francii, Římě a Tunisu), své režijní pojetí přirovnal k dantovské tragédii, v níž nakonec vítězí víra a láska. Do hlavních rolí obsadil řadu vynikajících polských herců. Postavu Marcuse Vinicia ztělesnil Pawel Delag (Smrt v mělké vodě, Kiler) jeho přítele, bonvivánského básníka a sebejistého kritika společenských poměrů Petronia ztvárnil u nás dobře známý Boguslaw Linda (Náhoda, Matka Králů, Je třeba zabít Sekala), zatímco úlohu lstivého a krutého Nera hraje Michal Bajor (jehož jsme viděli ve filmech Útěk z kina Svoboda, Nemorální příběh). Nelze opomenout i další obsazení: zrádného a úskočného Chilona Chilonidese představuje Jerzy Trela (Pan Tadeáš), charismatického křesťanského apoštola Petra vytváří Franciszek Pieczka (Janek Vodnář, Díky, za každé nové ráno, Dějiny kina v Popielawách). Snímek v roce 2002 získal tři prestižní polské filmové ceny (Orly): za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Jerzy Trela), nejlepší kostýmy (Magdalena Biernawska-Teslawska, Pawel Grabarczyk) a nejlepší výpravu (Janusz Sosnowski).

Napište nám