Postavy a obsazení

Pavel Zedníček
Pavel Zedníček

Hans Gebert

strážmistr první platové třídy, později povýšen na vrchního strážmistra druhé platové třídy

Rakušák, bývalý velitel četnické stanice v Luhačovicích. Je to zkušený, poctivý četník, který se dvou mladíků na zkušené ujme až s otcovskou péčí. Ostatně sám žádné děti nemá, jen malého pejska a manželku, která změnu politických poměrů nese tak těžce, že ani nevychází z domu.


Martin Donutil
Martin Donutil

Zdeněk Cmíral

desátník, četník na zkoušku

Zdeněk je syn zemského soudce, který do četnické uniformy utíká před neodbytnou péčí své starostlivé matky. Je to vzdělaný a bystrý mladík s klidnější povahou. Kamarádství s Martinem je pro něj silným magnetem, jenž ho poutá k životní cestě, kterou by od mladíka z tak nóbl rodiny čekal jen málokdo.


Robert Hájek
Robert Hájek

Martin Láska

desátník, četník na zkoušku

Martin vyrostl na vesnici, s jeho bratrem je vychovával děda. Ještě před koncem války ale Martin osiřel. Rozhodl se naučit četnickému řemeslu a vypátrat toho, kdo udal jeho bratra a tím zavinil i smrt jejich dědy. Martin je kluk s rošťáckou povahou, selským rozumem a silným smyslem pro spravedlnost.


Vica Kerekes
Vica Kerekes

Anna Vaňková

místní poběhlice, dáma

Bývalá holka ze šantánu, která po městě šíří pohlavní nemoc. Notorická útěkářka, která se nechce podvolit úřednímu nařízení a nastoupit povinné léčení v Brně. Později se do Luhačovic vrací jako zámožná dáma, a protože o zdejších poměrech hodně ví, přijde s překvapivým řešením, jak místní vytrestat.


Igor Bareš
Igor Bareš

Oldřich Janota

okresní soudce

Soudce byl za první republiky opravdu „někdo“. Lidé nevěřili četníkům nové republiky, s nedůvěrou se dívali na nové politiky, ale doufali ve spravedlnost. A soudce Janota je přímo ztělesněním tradiční důvěry ve svět, kde je každému měřeno stejně a spravedlnost nakonec zvítězí.


Robert Jašków
Robert Jašków

Václav Stavinoha

strážmistr první platové třídy

První poválečný velitel luhačovických četníků. Jako Čech nahradil Rakušáka Gebrta na postu velitele. Snaží se, ale chybí mu klid a rozvaha. Křičí, komanduje mužstvo, ale strohou vojáckostí jen maskuje svou nejistotu. V jádru je to hodný chlap, který nakonec doplatí na svou důvěřivost.


Jiří Langmajer
Jiří Langmajer

Arnošt Sova

vrchní strážmistr druhé platové třídy

Třetí velitel četnické stanice v Luhačovicích. Válku strávil v britském zajetí v Africe, odkud si přivezl nezvyklého mazlíčka a také chronickou obavu o své zdraví. Chce především zůstat doma v teple, do ničeho nezasahovat, ale ani neškodit. Přesto ho nakonec dostihne jeho utajovaná vášeň a odhodlání překonat svou bázlivou opatrnost pro
něj bude mít fatální následky.


Karel Dobrý
Karel Dobrý

Radomír Vlach

strážmistr první platové třídy

Druhý velitel, válečný veterán a několikrát vyznamenaný příslušník italských legií. Dříve než se vrátil z fronty, manželku i děti mu vzala španělská chřipka. Jedinou jistotou, která mu zůstala, byla uniforma. Proto si po válce vybral tu četnickou. Po příchodu do Luhačovic si svou rozhodností rychle zjedná respekt jak u mladých četníků na zkoušku, tak i u letitého praktika Gebrta.


Ondřej Malý
Ondřej Malý

Josef Hejkal

obecní strážník

Hejkal je živoucí inventář areálu četnické stanice. Tichý a snaživý strážník, manžel četnické hospodyně a otec půvabné Stáni. Roky spravuje městskou šatlavu, pomáhá četníkům se vším, co jako civilní osoba může zvládnout. S příchodem jednoho z velitelů se však jeho role radikálně změní.


Marek Holý
Marek Holý

Hynek Polívka

strážmistr druhé platové třídy

Četník přidělený na výpomoc a k doplnění stavu. Akurátní muž se zkušeností s policejní prací, věřící katolík, kterého až příliš domácké poměry luhačovické stanice rozčilují a odmítá na ně přistoupit. Přesto se záhy skamarádí se Zdeňkem, který Hynkovi oplatí jeho náklonnost.