Hrdinství a smrt jsou námětem třech trikových a žánrově odlišných povídek o hrdinech, kteří si pozdě uvědomují své omyly a prohry. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: J. Budař, P. Landovský, J. Bubeníček, O. Trojan, A. Najbrt a další. Kamera R. Loukota. Námět, scénář a režie J. Bubeníček

Pořad bylo možné přehrát do 9. 6. 2018
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Každá část filmu je vyrobena jinou technologií a je jiného žánru. Dohromady ale spolu příběhy souvisejí jak obsahově, tak formálně. Ve všech povídkách si tvůrci hrají s dvojím měřítkem a s ústředními tématy hrdinství a smrti.

Vždy se setkává něco velice malého s něčím velmi velkým (malinkatý rytíř s obřím drakem, mexický prastarý skřítek s člověkem, drobounký Profesor s kravami, dva gangsteři s Velkým Chlapem). A všechna tato setkání končí hrdinskou smrtí malé ústřední postavy. Každý příběh však na hrdinství a smrt nahlíží jinak.

Synopse jednotlivých povídek

Antonio Cacto

Josef (Jan Budař) zdědí po podivínském dědečkovi byt, ve kterém objeví skřeta Antonia, obývajícího velký kaktus. Oba si navzájem dělají naschvály, což vyvrcholí odvážným pokusem Antonia o úprk. Je však lapen a zavřen do lednice.

Technologie: Technologie: 3D animace / motioncapture

Maják

Přestože se film odehrává na okraji našeho světa, nesetkáme se v něm s jediným člověkem. Realitu sledujeme z perspektivy drobného, asi 20 centimetrů vysokého Profesora.

Profesor k nám přichází na začátku jara jako badatel Univerzity Odjinud. Co je pro nás banální, je pro něj úžasná panenská Divočina plná zázraků, kterou v mezích svých možností zkoumá a nadšeně o ní referuje domů. Vrcholem představuje objev krav, které jsou z jeho perspektivy obrovská zázračná zvířata. Jejich výzkumu zasvětí všechen svůj čas. Mezi tím posílá drobná zvířata jako vážené hosty domů na Univerzitu svému Nadřízenému. Časem ovšem zjistí, že Nadřízený zvířata usmrcuje a preparuje. A za další oběť si vybral krávy. Požaduje po Profesorovi, aby na Univerzitu poslal kravskou hlavu. Ten se vzepře jeho vůli, rozhodnutý zůstat v Divočině, přestože se pomalu blíží zima, která pro malého nepraktického vědce znamená patrně jistou smrt.

Technologie: 3D animace / motioncapture

Velkej chlap

Jako politováníhodný omyl vyzní smrt v maňáskové road movie o dvou zabijácích – smolařích Velkej chlap. Bruno s Marvinem naprosto netuší, že jejich mise je ta poslední, na kterou se svojí navoněnou Tatrovkou vydali.

Jedou na západ najít a fyzicky zlikvidovat jakéhosi muže. Popis je dost povšechný: „je to frajer, velký zvíře, velkej chlap – až ho najdete, poznáte ho“. Zjistí, že bez pomoci nemají šanci velkého chlapa vypátrat. Proto se rozhodnou brát stopaře a nenápadně se jich vyptávají. Vzniká tak prostor pro bizarní vyprávění jednotlivých spolucestujících. Každý z nich vypráví příběh o nějakém „velikánovi“. Pro veterána z Vietnamu to byl hubeňour, co zachránil celou jednotku, pro filozofa zase René Descartes, pro jeptišku Ježíš. Gangsterům v jejich naivitě všechny postavy z vyprávění splývají do jedné. Hledají samopalníka Chesuse Descarta. Když nakonec pod vlivem drog málem nabourají do skutečného velkého chlapa, který je asi desetkrát větší než oni, chvíli to vypadá, že ho spíš požádají o autogram než cokoli jiného. On ale tasí první.

Technologie: vedené loutky a miniatury v kombinaci se zadní projekcí a reálně natočenými záběry

Na draka

Na draka je kreslená gagová groteska se dvěma klasickými hrdiny v hlavních rolích – Drakem a Rytířem. Smrt je tady směšnou pointou na konci každého ze tří blackoutů a rytířovo hrdinství je víceméně produktem jeho sebevražedné hlouposti. Je natolik přesvědčený o své nepřemožitelnosti, že se proti sani vrhá naprosto neohroženě.

Technologie: 3D animace

Stopáž84 minut
Rok výroby 2016
 P D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize