Umírají touhou si zahrávat. Americký kriminální film (1998). Hrají: K. Bacon, M. Dillon, N. Campbellová, T. Russellová, D. Richardsová, D. Rubin-Vegaová, R. Wagner, B. Murray, C. Snodgressová a další. Režie John McNaughton

Kriminální thriller ze slunné Floridy Nebezpečné hry (1998) je podobně jako Schlöndorffovo Palmetto z téhož roku a téhož prostředí moderní variantou na populární film noir (černý film) čtyřicátých let.

Jeho hrdina, středoškolský učitel Sam Lombardo (Matt Dillon), je falešně obviněn ze znásilnění své žačky Kelly (Denise Richardsová), s jejíž nymfomanskou matkou (Theresa Russellová) kdysi měl poměr. Soudní proces, v němž klíčovou roli sehraje svědectví Kellyiny kamarádky Suzie (Neve Campbellová) však prokáže jeho nevinu.

To je ovšem jen začátek příběhu, který překvapuje nečekanými zvraty. Scenárista Stephen Peters (mj. autor zfilmovaného špionážního románu Čtvrtá válka) ctil pravidla žánru a mnohdy bizarní kotrmelce dějové linky celkem uspokojivým způsobem logicky zdůvodnil.

Americký režisér John McNaughton (nar. 1950), který se prosadil hned svým prvním dílem Henry: Portrét masového vraha (1986), vytvořil jedním z nejlepších nezávislých filmů osmdesátých let divácky atraktivní snímek, v němž důležitou úlohu hrají různorodé sexuální aktivity hlavních protagonistů.

Výkonným producentem filmu byl Kevin Bacon, představitel vyšetřujícího detektiva Duquettea, který (stejně jako většina postav) skrývá důležité tajemství.

Výraznou postavu pokoutního advokáta ve snímku vytvořil představitel převážně komických postav Bill Murray.

Diváky, kteří nejsou zvyklí sledovat závěrečné titulky, je třeba upozornit, že v tomto případě mohou o dost přijít. Konec Nebezpečných her není doprovázen nepovedenými kaskadérskými výstupy jako akční komedie s Jackiem Chanem či přeřeknutími hereckých představitelů jako v jiných filmech, ale důležitými scénami, jež se ve vlastním příběhu odehrají mimo záběr.

Napište nám