Profesionální zabiják se zamilovaným srdcem na dlani! Americká akční komedie s Markem Wahlbergem v hlavní roli (1998). Dále hrají: L. Diamond Phillips, Ch. Applegateová, A. Brooks, B. Woodbine, Ch. Chowová, A. Sabato Jr., L. Kazanová, E. Gould, L. Rochonová a další. Režie Che-Kirk Wong

Akční snímky stále tvoří častou složku hollywoodské filmové nabídky a jejich tvůrci se snaží populární žánr neustále inovovat. Značné oživení přineslo angažování hongkongských specialistů. Nejslavnějším z nich zůstává zřejmě John Woo, ale uplatnění v Americe našli i jeho méně známí kolegové.

Jedním z nich je Che-Kirk Wong, který v proslulé továrně na sny debutoval v roce 1998 filmem Big Hit (v překladu něco jako velká rána či velká fuška). Debutující černý scenárista Ben Ramsey pro něho napsal černou komedii o dobráckém nájemném vrahovi Melvinovi Smileym, kterého napraví láska k unesené dívce. Režisér v duchu kánonů postmoderní kinematografie odvrhl žánrové stereotypy a v podstatě banální příběh oživil drastickým humorem a dynamickými akčními sekvencemi.

Jeho „divokému“ stylu se podřídili i herečtí představitelé, tehdy vycházející hvězda Mark Wahlberg, který s až nečekanou lehkostí skloubil Melvinovu beránčí povahu s jeho morbidním povoláním, nebo Lou Diamond Phillips, s gustem přehrávající v úloze Melvinova proradného hispánského kolegy Cisca. V roli Melvinovy snoubenky Pam se objevuje Christina Applegateová (populární představitelka Kelly Bundové ze seriálu Ženatý se závazky). Její zkarikované rodiče ztělesnili Elliott Gould a Lainie Kazanová (žádná příbuznost se slavným režisérem).

Snímek Big Hit může svým cynickým mazáním hranic mezi dobrem a zlem a naprostým pohrdáním jakýmikoliv hodnotami leckterého diváka popudit, ale i to je jedním ze znaků postmoderního filmu. Jeho průkopník Quentin Tarantino je tu ostatně pro znalce připomenut postavou hysterického mladíka z videopůjčovny, který Melvina zuřivě pronásleduje kvůli nevrácené kazetě.

Napište nám