8 1/2

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Autobiografický kaleidoskop snů, vizí a vzpomínek režiséra Federica Felliniho s Marcellem Mastroiannim v hlavní roli. Italsko-francouzský film
8 1/2

Autobiografický film oceňovaného režiséra, scenáristy a velikána italské kinematografie uvádíme k příležitosti Felliniho nedožitých stých narozenin. Hrdinou snímku je Guido Anselmi (Marcello Mastroianni), úspěšný filmový režisér na prahu čtyřicítky. Má slávu, kterou si chce uchovat, a k dispozici výkonný, úslužný štáb, velkorysého producenta, trpělivou manželku a stejně tak milenku. Je obklopen ochotnými vykonavateli, honěn prosebníky, zbožňován herečkami a přáteli. Má natočit film, na který již bylo vydáno sto milionů, byla postavena odpalovací rampa, zajištěna mezinárodní zvučná jména i statisté. Guido však prochází těžkou tvůrčí krizí a ztrácí sebedůvěru, stává se vězněm rozběhnuté filmové mašinerie. Spásu a odpočinek odjíždí hledat do lázní. Lázeňská krajina se však pro introvertního, egocentrického umělce mění v přízračný kraj, zalidněný přeludy lidí, snů a vzpomínek, popelavou scenérii, z níž vystupuje minulost, zatímco skutečnost nabývá fantasmagorických, groteskních forem.

Název snímku vychází z Felliniho režijní filmografie a označuje pořadí snímku, pokud bychom do seznamu zahrnuli i několik jeho krátkometrážních filmů – ty autor počítá jako poloviční. Osm a půl (1963) dává z části nahlédnout do režisérova osobního života a vnitřního rozpoložení po nikdy nepřekonaném a svým způsobem až paralyzujícím úspěchu jeho předešlého celovečerního filmu Sladký život (1960). Otevřenost i sžíravá ironie spojená se snovou křehkostí představuje Felliniho nejautentičtější počin, který americká Akademie filmového umění a věd ocenila dvěma Oscary za nejlepší zahraniční film a také kostýmy.

Napište nám