Christina Ricciová v roli dívky, která rozpoutá zmatek v životě několika lidí. Americká černá komedie (1998). Dále hrají: M. Donovan, L. Kudrowová, L. Lovett, I. Sergei, J. Galecki a další. Scénář a režie Don Roos

Americká komedie vypráví o tom, jak si příslušníci obou pohlaví neustále navzájem komplikují život. To není nic nového pod sluncem, přesto vše zachycuje z poněkud odlišného úhlu. Šestnáctiletá Dedee Truittová není rozhodně žádné neviňátko, které se před něčím zastaví. V okamžiku, když opouští matku a rodné město, vydává se za nevlastním bratrem Billem do Indiany, aby se postavila na „vlastní“ nohy. Její plán se ale poněkud zvrtne. Dedee v první řadě svede pohledného Matta, současného Billova milence, který brzy zjišťuje, že dokáže spát i se ženami. Ale Matta by rád pro sebe získal i jistý mladík Jason, jenž neváhá obvinit ze sexuálního obtěžování svého bývalého profesora – Billa. A to jenom proto, že mu nechce sdělit, kam že se to Matt s Dedee najednou ztratili…

Film je režijním debutem scenáristy Dona Roose, který napsal neokoukané postavy s vtipem a nadhledem. Našel i přitažlivý způsob, jak zprostředkovat divákům příběh: jeho vypravěčem a komentátorem je „zpovykaná“ a obhroublá Dedee. Právě ona budí dojem, že ze všech postav nejméně ví, co chce. Střídá partnery podle situace. Využívá je a neustále mění názory.

Christina Ricciová za ztvárnění Dedee získala některá ocenění (Cenu americké Národní filmové rady a také byla nominována na Zlatý Glóbus, v obou případech za vedlejší roli).

V poněkud neobvyklé herecké poloze vystupuje Lisa Kudrowová (rozverná Phoebe ze seriálu Přátelé), tentokrát coby nepřístupná a staropanenská učitelka Lucia.

V dalších úlohách hrají Martin Donovan (homosexuální učitel Bill Truitt) a Lyle Lovett (zamilovaný šerif Carl Tippett).

Napište nám