Ani v místech, která nepatří nikomu, neztrácí život svou hodnotu. Válečné tragikomické drama oceněné Oscarem a mnoha mezinárodními cenami. Bosenský koprodukční film (2001). Hrají: B. Djurič, R. Bitorajac, F. Šovagovič, M. Nadarevič, K. Cartlidgeová a další. Scénář a režie Danis Tanovič V srbochorvatském, anglickém a francouzském znění s titulky

Děj filmu Země nikoho se odehrává v roce 1993 v zákopu uprostřed frontové linie mezi srbskými a bosenskými vojáky. Shodou okolností se v opuštěném zákopu ocitnou Bosňan Čiki a Srb Nino. Třetím mužem vzákopu je Čikiho spolubojovník a kamarád Cera, pod jehož tělem leží speciální mina, takže se nesmí pohnout. Patovou situaci v „zemi nikoho“ mají vyřešit lidé z jednotek UNPROFOR. K jejich nelibosti celou situaci monitorují štáby světových televizí. Jako by měl každý jen svůj úhel pohledu, svůj úkol, své kompetence, jako by ve skutečnosti nikdo nechtěl vzít na vědomí, že dole v zákopu jde o život.

Komorní tragikomický snímek natočil debutující bosenský scenárista, režisér a hudební skladatel Danis Tanovič a posbíral řadu cen po celém světě: Oscar, Zlatý glóbus, výroční cena Asociace losangeleských filmových kritiků, výroční cena Syndikátu francouzských filmových kritiků: nejlepší cizojazyčný film, Evropská filmová cena: nejlepší scénář a další.

Napište nám