Woodkid: ilustrátor, fotograf, reklamní režisér, ale teď především jeden z nejinvenčnějších hudebníků současnosti. Woodkid zní filmově a vyprodává sály. Jeho debutový projekt The Golden Age, ceněný kritikou i publikem, uvidíte v koncertní show

Pořad bylo možné přehrát do 1. 3. 2017
Video není k dispozici

Interpret na podiu má lyonské publikum od začátku na své straně. Vlastně je v tom kus logiky. Ačkoliv žije už sedm let v New Yorku je lyonským rodákem. Když Woodkid začne zpívat, že „zlaté časy jsou u konce,“ pověstný špendlík byste slyšeli upadnout. Úryvek z textu může navodit pocit jakési derniéry, ale děje se pravý opak. Woodkid, vlastním jménem Yoann Lemoine, koncertní oponu teprve vytahuje!

„Zlaté časy jsou u konce,“ odezní ještě jednou a diváci propuknou v jásot. Vousatý chlapík na podiu zvedne oči k publiku, poslouchá a jakoby stále nemohl uvěřit takovému hýčkání. Opakovaně všem děkuje za přízeň. Je upřímně nesvůj. Dělá dojem člověka, který není na světla zvyklý. A skutečně, stál totiž vždy na „opačné straně.“ Woodkid/Lemoine je především režisér. Velmi uznávaný režisér. Známá je například „jeho“ kampaň proti AIDS s názvem Grafitti. Na internetu je k zhlédnutí. Pro děti ovšem nikoliv. Woodkid/Lemoine je také držitelem několika cen z prestižního reklamního festivalu v Cannes a v neposlední řadě je vyhledávaným tvůrcem videoklipů. Jeho služby využívá první liga showbyznysu – Moby, Katy Perry, Taylor Swift, Lana Del Rey, John Legend.

První album vydal Woodkid až ve třiceti letech. Vyšlo vloni a má název The Golden Age. Odsud tedy zmiňovaný úryvek, o končících zlatých časech. Woodkid je perfekcionista nejen za kamerou, ale i při skládání. Je mistrem emocí, což u režiséra není nic překvapivého, že? Svůj „tvořivý plán“ opírá o přesný výběr nástrojů, které nejlépe pocit, či emoci vyjádří. Jeho hudba zní filmově – subtilní linku smyčců nebo klavíru střídají epické melodie za podpory dechové sekce. V katarzi rezonují obří bubny, jež se mísí s elektronickými nástroji a samply. Výsledek je mimořádně působivý. Pokud Woodkid tvrdí, že dělá popmusic, pak velmi nápaditou a mnohovrstevnou. The Golden Age je konceptuální projekt s autobiografickými prvky. Woodkid vzpomíná na období, kdy skončily bezstarostné, tedy zlaté, časy dětství. Vyprávění spočívá ve fragmentech, v pocitech, v symbolických obrazech. Je to černobílý svět, alespoň tak lze soudit z videoklipů, kterým se z pochopitelných důvodů skladatel/režisér věnuje osobně. Z alba zatím existují čtyři videoklipy: Iron, I Love You, Run Boy Run a titulní The Golden Age. Pokud chcete více poznat umělce Woodkida, pokud chcete více pochopit, o čem vypráví a jakým způsobem vypráví, zhlédněte je.

Jak už bylo zmíněno, Woodkid dnes vystoupí před lyonským publikem. A protože koncertuje doma, doprovodí ho Lyonský národní orchestr! Až na výjimky zazní všechny písně z dosud jediného režisérova hudebního počinu The Golden Age. Show tohoto Francouze s velkou kšiltovkou už dostala ocenění Les Victories de la Musique, což je francouzský ekvivalent americké Grammy Award pro nejlepšího jevištního umělce. I přes tu jeho nesmělost.

Originální názevWoodkid
Stopáž53 minut
Rok výroby 2013
 T
ŽánrDokument