Obětmi rasové genocidy Romů a Sinti se stalo za druhé světové války více než 500 tisíc lidí. Dokumentární esej zachycuje v otevřených epizodách jejich viditelné i neviditelné jizvy. Režie R. Kirchhoff

Pořad bylo možné přehrát do 7. 7. 2018
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

O tragédii Romů a Sinti za druhé světové války se nikdy a nikde příliš nemluvilo. Byli přitom vražděni po desítkách, stovkách, tisících. Na krajích masových hrobů, v koncentračních táborech, při cestách, puškami, kladivy nebo plynem. Mlčelo se o nich, protože dlouhá léta byli a jsou na společenském okraji. Přežili, ale každý z nich má svou paměť a jizvu jako důkaz. Dnes, když se náš svět opět fašizuje, jsou jedněmi z posledních svědků holocaustu. Žijí s dírou v hlavě jako s pečetí, znamením z minulosti.

Dokumentární esej vznikala – s původním pracovním názvem Cesta lesem – průběžně od roku 2003 v sedmi evropských zemích. Náročné natáčení a sběr materiálu probíhaly postupně, kromě Slovenska a České republiky, na mnoha místech Polska, Německa, Chorvatska, Srbska a Francie. Ve filmu vystupují protagonisté s přímou zkušeností s historickými událostmi, ale také jejich příbuzní, novináři a aktivisté.

Podle režiséra Roberta Kirchhoffa je dnes jeho téma aktuálnější než kdykoliv předtím. „Evropa se sjednotila, ale paradoxně se vnitřně rozdělila. V posledním období sledujeme takřka neuvěřitelné projevy xenofobie, rasismu a nesnášenlivosti v Evropě, která proklamuje, že stojí na principech humanismu a tolerance,“ tvrdí známý dokumentarista, jehož snímek Kauza Cervanová dostal v roce 2013 na jihlavském festivalu zvláštní cenu poroty, stal se nejnavštěvovanějším klubovým filmem ve slovenských kinech a rozproudil bouřlivou veřejnou diskusi. Díra v hlavě se věnuje rasové genocidě Romů a Sinti, která je zamlčovanou kapitolou evropských dějin i přesto, že se jejími oběťmi stalo více než 500 tisíc osob.

Podle Kirchhoffa tím nejhorším, co můžeme udělat, je na tragédii zapomenout. Svým nejnovějším filmem chce podle vlastních slov zkoumat paměť – tu, kterou si Romové a Sinti nesou sebou, ale i tu, kterou vnímá naše kolektivní vědomí. „Jde o naši společnou historii, takřka se ji nepodařilo zmapovat, a tak v ní a v naší paměti zůstala díra, ve které se ztratila i zkušenost romské tragédie,“ říká Kirchhoff.

„Myslím, že to, co pomohlo Romům a Sinti během pronásledování za druhé světové války přežít, je nematerializovaný vztah ke světu, k bytí, k času. Jejich vnitřní svoboda je jakýmsi darem iracionality nebo kultury a promítá se do způsobu, jakým dokáží vyprávět o své minulosti a přítomnosti, o životě i smrti. To pro mě bylo hlavní východisko filmu. Paměť, kterou nesou s sebou, a ta, kterou vnímáme my, naše kolektivní vědomí. Rozhodl jsem se zaznamenat, jak se s vlastní historií Romové a Sinti vypořádávají 70 let od skončení války. V otevřených epizodách jsem hledal to, co mě na tématu fascinovalo, vůli a svobodu. Bez ilustrací a archivních materiálů. Jizvy viditelné i neviditelné jim připomínají, aby nezapomněli – oni ani my. Protože zapomenout je to nejhorší, co bychom mohli udělat,“ dodává režisér a scenárista.

Ukázka z filmu

Ukázka z filmu

Stopáž88 minut
Rok výroby 2017
 P D ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize