Lze jen tak porodit dítě, odevzdat ho cizímu páru a kráčet dál životem, jako by se nic nestalo? Režie E. Tomanová

Lze jen tak porodit dítě, odevzdat ho cizímu páru a kráčet životem jakoby se nic nestalo dál? Co když se dítě „nepovede“ anebo si to pár s rodičovstvím rozmyslí? Bezdětní objednávají a platí rození dětí u náhradních matek. Jenže není to tak jednoduché, studentka Nikola svede právní bitvu a dítě si nechá. Renata porodí novorozence, kterému lékaři diagnostikují Dawnův syndrom. Taková čára přes rozpočet zamává nejen objednavateli, ale i jí samotnou a její rodinou. Monika je šťastnou bezproblémově vzornou rodičkou, v jejím podání je to jak výroba postele na objednávku.

„Zajímají mě témata, kterým nerozumím. U náhradních matek jsem nechápala, jak lze porodit dítě a odevzdat ho někomu téměř cizímu. Zajímaly mě motivace a prožitky žen, které se k takovému činu rozhodnou. Stokrát si přeci mohu říkat, že dítě není moje, lze ale oklamat přírodu?“ vysvětluje režisérka Eva Tomanová a dodává: „Ve chvíli, kdy jsem potkala náhradní maminku, která přivedla dítě do nefunkční rodiny, následně svedla bitvu nejdříve sama se sebou a svým svědomím, a pak i právní bitvu s biologickým otcem dítěte, dělala jsem film v podstatě pro ni. Ona je pro mě hrdinka a nejen filmová.“

Dokumentární film Duši neprodám představuje příběhy tří žen, jejich vlastních dětí, partnerů i objednavatelů. Bezdětné páry objednávají a platí rození dětí u náhradních matek, které slouží jako jakýsi inkubátor pro jejich genetický materiál. Jenže to není tak jednoduché: studentka Nikola svede právní bitvu a dítě si nechá. Renata porodí dítě, kterému je diagnostikován Downův syndrom. Taková událost zamává nejen objednavateli, ale i jí samotnou a její rodinou. Jedině Monika je bezproblémově vzornou náhradní rodičkou. „Když mě oslovila paní režisérka, byla jsem jednoznačně pro. O náhradním mateřství by se mělo mluvit a mělo by se vědět, že na tom nic špatného není. Naopak si myslím, že pomáháme vytvářet šťastné rodiny. Věřím, že veřejnou diskuzí lidé začnou na tuto problematiku nahlížet pozitivně,“ říká devětadvacetiletá Monika, která za dva měsíce odevzdá biologickým rodičům už třetí takto odnošené dítě.

Eva Tomanová
dramaturgyně, scenáristka a režisérka

Eva Tomanová


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD HD
ŽánrDokument