Dokumentární film o houslaři Přemyslu Špidlenovi.
Scénář H. Juppová. Kamera M. Fojtík. Režie V. Sklenář.

Pokud dnešní moderní době něco schází, pak je to tradice a dlouhodobě pěstovaná kontinuita. Přesto jsou v Čechách obory, kterými se můžeme plným právem chlubit a směle předložit světu pozapomenuté rčení o zlatých českých ručičkách.

Z uměleckých řemesel si připomeňme především houslařství reprezentované u nás nejprve krkonošskou školou Věnceslava Metelky, na niž navázala slavná houslařská dynastie Špidlenů. A to od jejího zakladatele Františka Franceviče (1867-1913), věhlasného houslaře carské konzervatoře v Moskvě, přes Otakara Františka (1896-1958), Přemysla Otakara, až po Jana Baptistu, který v roce 2003 dosáhl vynikajícího úspěchu na 10. ročníku mezinárodní houslařské soutěže Triennale v italské Cremoně.

Večer na téma... Osudové housle

překlene třicetiletý oblouk, který rovněž ilustruje závratnou proměnu naší doby.

Na dokumentární film o Přemyslu Otakaru Špidlenovi, nazvaný V dřevu zakletá (z roku 1974), naváže portrét ze současnosti s protagonistou Janem Baptistou Špidlenem.

Historii českého houslového interpretačního umění zachycuje snímek o virtuosu Janu Kubelíkovi a složitých osudech jeho rodiny, nazvaný Legenda jménem Kubelík.

Celý večer uzavírá unikátní záznam z Pražského jara 1972, kdy sólista Václav Hudeček, tehdy 19tiletý, hrál pod taktovkou Davida Oistracha Čajkovského koncert D dur.

Napište nám