Původní televizní inscenace komické opery o dvou dějstvích podle stejnojmenné komedie N. V. Gogola. Překlad E. Bezděková.
Zpívají a hrají: V. Bauer – P. Kočí, J. Štefl – J. Rohan, L. Lesmanová – L. Hanzalíková, J. Ulrych – M. Karpíšek, J. Pokorná – E. Zikmundová, H. Buriánová – J. Dobrá, G. Najmanová, J. Doubek – H. Thein, J. Hlavsa – V. Kočí, Z. Soušek – R. Vonásek. Orchestr státního divadla v Brně diriguje V. Nosek. Kamera J. Motejl. Režie P. Freiman a K. Berman.

K této opeře taková zajímavost. B. Martinů ji napsal v roce 1952. První provedení bylo televizní v N. B. C. v New Yorku v r. 1953. První scénické provedení bylo v Hamburku v r. 1954. A obdobně to proběhlo i doma v Československu - nejdříve televizní inscenace 7. 2. 1960 a teprve pak 22. 5. 1960 česká premiéra na scéně Janáčkovy opery v Brně.

Lenošivý dvorní rada Podkolesin, milovník své dýmky a pohovky, se velmi váhavě rozhoduje oženit se. Bez dohazovačky Tekly a přítele Kočkareva to však nepůjde. Potencionální nevěstě Agátě zprostředkovali řadu možných ženichů a nyní bude na Podkolesinovi, aby s pomocí Kočkareva se rivalů zbavil. To se úspěšně podařilo. Jenže ženich nakonec ztrácí odvahu, vyskočí z okna a zbaběle uteče. Raději se vrátil k lenošení s dýmkou na své pohovce.

Napište nám