Chat

doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
Tématem dalšího dílu pořadu DoktorKA je cholesterol. Na vše, co vás zajímá, se můžete i tentokrát zeptat na našem chatu. Po skončení vysílání vám bude odpovídat kardiolog Michal Vrablík.
Záznam chatu ze středy 27. ledna 2016
Denisa Krupková: „Dobrý den mám 3letou dceru a našli ji cholesterol 10.1 mam velke obavy již z reakcí místních lékařů a jejich prozatímního nic neděláni.Prosím o radu jak pokračovat a jestli to má nějaké řešení moc děkuji jsem velké nejistotě.Nemužu ještě opomenout brzké úmrtí dědečka na srdeční příhodu z důvodu vysokého cholesterolu.Ještě jedno moc děkuji za odpověď popřípadnou spolupráci.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Hezký večer, děkuji za dotaz. Jsou-li hodnoty cholesterolu takto zvýšené u dítěte je téměř jisté, že jde o geneticky podmíněnou poruchu cholesterolového metabolismu- nejspíše onemocnění tzv. familiární hypercholesterolemií. Základem léčby u dětí jsou režimová opatření, především dietní, ale je určitě vhodné, aby dítě i jeho rodiče byli vyšetřeni ve specializovaném pracovišti. Kontakt je možné najít na webových stránkách www.athero.cz“
Jitka Mikova: „muj cholest. 7,88 triacyglyc. 0,75 HDL 2,87 LDL 4,79-léky neberu, je to v pořádku?“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, Hladiny Vašeho cholesterolu jsou jistě zvýšené, ale pro rozhodnutí o nejvhodnějším postupu je třeba znát Vaše celkové riziko oběhových onemocnění. To odhadujeme pomocí skórovacích systémů na základě věku, výše krevního tlaku a dalších parametrů. Stanovení rizika patří do náplně preventivních prohlídek u praktického lékaře, který také nejlépe konkrétně poradí, jak dále postupovat.“
Iveta Marášková: „Vážený pane docente chtěla jsem se zeptat zda musím doživotně užívat léky na cholesterol i když už dva roky mám výsledky dobré. Prosím ještě o radu, užívám léky tedy tři druhy ,celkem sedm tablet denně a tlak i s užíváním těchto léků mám stále kolem 110/170 vůbec se necítím dobře. Mnohokrát děkuji.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, rozhodnutí o indikaci léků k ovlivnění hladin cholesterolu a snížení rizika cévní příhody je většinou rozhodnutím na celý život. Léky totiž cholesterol snižují, ale přestanete-li je užívat, hladiny cholesterolu rychle stoupají- efekt léků tedy není trvalý. Pokud jde o další léky, které zmiňujete- pravděpodobně snižují Váš krevní tlak a necítíte-li se dobře, je vhodné situaci konzultovat s ošetřujícím lékařem a léky redukovat/změnit. Konkrétní rozhodnutí ale musí činit lékař, který o Vás má všechny potřebné informace.“
Pavel: „Dobrý večer pane docente, sledoval jsem dnešní pořad o cholesterolu a chci se zeptat na 2 otázky. 1. Vzhledem k tomu, že jsem aktivně sportoval, neměl jsem s cholesterolem problém. Tedy do jisté doby(cca od 50. roku) od které se mi cholesterol začal zvyšovat za stejného životního stylu až do dnešních cca 7 nmol/1. Souvisí to s věkem nebo je možné to, že změna nastala po nějaké nemoci? 2. Sledoval jsem podobný pořad před cca před 6 měsíci na německé TV, ze kterého jsem vyrozuměl, že názor na cholesterol jako hrozbu cévních nemocí, je již překonán a není třeba ho sledovávat, neboť tělo si ho vytváří podle svých potřeb a je u každého jedince proto velmi individuální. Děkuji za odpověď Pavel“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer a děkuji za zajímavé dotazy. Hladiny cholesterolu s věkem opravdu mohou stoupat, u žen toto souvisí se změnou hormonálního stavu, u mužů se změnou životního stylu i stravování. Kromě hladiny celkového cholesterolu ale riziko ovlivňují další tukové složky krevní plazmy a řada dalších, "netukových", rizikových faktorů. Hladina celkového cholesterolu 7mmol/l je jistě zvýšená, ale konkrétní postup léčby závisí na zhodnocení celkového rizika cévní příhody. Názory na rizikovost cholesterolu se diskutují dlouhou dobu a čas od času přijdou "nové" a "senzační" informace. I přesto však stále platí, že vysoký cholesterol představuje jeden z nejdůležitějších rizikových faktorů infarktu myokardu a cévní mozkové příhody a jeho snižování velmi účinný způsob jak toto riziko snížit. O tom, že každý člověk je unikátní nepochybuji, ale zatím platí, že téměř všem prospívá hladina cholesterolu v krvi nižší, než většina z nás aktuálně má.“
Petr: „Dobry vecer, pane docente, zvysuji nezdrave potraviny, napr tucne uzeniny, riziko aterosklerozy take u lidi, kteri netrpi nadvahou a rekreacne sportuji?“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, potraviny obsahující tzv. nasycené mastné kyseliny, které jsou zvláště bohatě zastoupeny v živočišných tucích, zvyšují hladiny cholesterolu v krvi (i riziko aterosklerózy) u každého. Zajímavé je, že nadváha/obezita a koncentrace cholesterolu v krevní plazmě spolu nesouvisí, ačkoli hladiny některých dalších tuků v krvi (tzv. triglyceridů) bývají u obézních častěji zvýšené. V každém případě nejlepší z hlediska snížení rizika cévní příhody je udržení přiměřené tělesné hmotnosti při dostatečné pohybové aktivitě a současně racionálním stravování, v němž živočišné tuky budou zastoupeny málo.“
Ilona Černíková: „Dobrý večer, pane doktore,je pravda,že lidé s gilbertovým syndromem nemohou dostat aterosklerozu? Děkuji Černíková“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Hezký večer a díky za zajímavý dotaz. Gilbertův syndrom je onemocnění charakterizované zvýšením koncentrací žlučového barviva bilirubinu v krvi. Tito nemocní jsou skutečně částečně chráněni proti ateroskleróze, předpokládá se, že bilirubin působí jako silný antioxiadant a proto přispívá k tlumení zánětlivé reakce v cévní stěně, která je podstatou aterosklerózy. Má-li však nemocný s Gilbertovým syndromem nepříznivou konstelaci rizikových faktorů, které aterosklerózu podporují, pak ani on/ona není před komplikacemi aterosklerózy ochráněn.“
Jindra Nováková: „Dobrý večer pane doktore,chtěla bych se zeptat co mohu pro snížení cholesterolu udělat v případě,že mi užívání statinů způsobuje problémy (vyrážky,bolesti břicha ap.) a byla jsem nucena je přestat užívat.Vyšší cholestero mám dědičný, snažím se jíst zdravěji a pohyb mám též. Děkuji J. Nováková“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, nežádoucí účinky léčiv užívaných ke snížení hladin cholesterolu se vyskytují, ale nejsou všechny léky stejné. Proto když vyvolává obtíže jeden přípravek, je vhodné vyzkoušet jiný. V případě dědičně zvýšených hladin cholesterolu tzv. nefarmakologická opatření nemají většinou dostatečnou účinnost, aby dostala hladiny cholesterolu do požadovaných cílových hodnot. Rozhodně ale dieta s nízkým obsahem živočišných tuků (bohatých na tzv. nasycené mastné kyseliny), bohatá na vlákninu, ovoce a zeleninu případně obohacená o potraviny s přídavkem rostlinných sterolů/stanolů (případně jejich koncentráty v kapslích) mohou snížit hladiny LDL-cholesterolu i o 20-30% (běžně takových výsledků nefarmakologickou léčbou nedosahujeme, ale při maximální snaze to jde). Ke snížení celkového rizika a zlepšení kvality cholesterol nesoucích částic v krevním proudu je určitě vhodné zvýšení pohybové aktivity.“
Láďa: „Pane docente, můžete mi poradit, jaký kvalitní přípravek s rostlinnými steroly v lékárně koupit? rád bych vyzkoušel, děkuji Láďa“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, obávám se, že konkrétní názvy přípravků nemůžeme v rámci chatu sdělovat. Ale jistě se o nich můžete informovat (téměř) v každé lékárně, jejich denní doporučená dávka se pohybuje kolem 2 gramů, takže vybírejte také podle množství účinných látek v kapsli.“
Alenka: „Dobrý večer, pane docente.Ve svých 60 ti letech jsem se teprve dozvěděla, že mám vyšší hladinu zlého cholesterolu-7.Zatím se daří snižovat v průběhu tří měsíců o celou jednotku úpravou jídelníčku/ a to jsem si myslela, jak se zdravě doposud stravuji/. Jaký mám předpoklad dědičnosti, když můj otec i bratr onemocněli anginou pectoris .Je možné úplně upravit stravou nebo budu muset nakonec také užívat? K jídlu zatím polykám Omegu Forte - je vhodná? S váhou jsem šla o 5 kg dolů, cítím se fajn, jídelníček - dieta ke snížení cholesterolu, mi vyhovuje. Jak je to v jídelníčku s vejci, opravdu se nemůže alespoň někdy žloutek? Na kontrolní odběr jdu za 14 dní, uvidím, jak dopadnu. Za odpověď děkuje pozorná divačka.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, jsou-li Vaše hodnoty LDL cholesterolu ("zlého") skutečně 7mmol/l, pak je dědičná vloha pro vysoký cholesterol velmi pravděpodobná. Navíc onemocnění Vašich mužských příbuzných zvyšuje pravděpodobnost rodinného (familiárního) postižení. Reakce na režimová opatření, která popisujete, je velmi dobrá, uvedené intervaly laboratorních kontrol jsou možná trochu krátké- je možné, že se Vaše hladiny cholesterolu v delším horizontu ustálí opět na vyšších hladinách. V každém případě je nutné sledování a zahájení léčby farmaky podle vývoje a také s ohledem na přítomnost dalších rizik (vysoký krevní tlak, kouření, diabetes apod.). Omega-3 mastné kyseliny hladiny cholesterolu prakticky neovlivňují a z tohoto důvodu je užívat nemusíte.“
Lenka: „Dobrý den, v pořadu bylo řečeno, že je vhodné mít cholesterol pod 2,5. Vážím 46 kg, měřím 163 a mám cholesterol LDL 2,49, HDL 1,82, triacylglycer 0,4 (je mi 33 let). Tím, že jsem hubená jsem myslela, že mám mnohem nižší LDL. Mám zdravotní problémy, chronický únavový syndrom, problémy s trávením, špatná imunita atd.. Může to nějak souviset. Je taková hodnota OK? Děkuji“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, hladiny cholesterolu s hmotnostní nemusí souviset. Na druhé straně Vaše hodnoty jsou příznivé a ve Vaší věkové kategorii u zdravých osob běžné. Metabolismus krevních tuků máte pravděpodobně zcela v pořádku a nemusíte se obávat, s Vašimi dalšími potížemi cholesterol nesouvisí.“
Dana: „Dobrý večer, prosím o radu. Je mi 65 let, 165 cm, 55 kg, chol.8,54, HDL 3,82, LDL 4,28. Dostala jsem Rosucard 10 mg 1xdenně. .Nejím tučné, sladké, dělám si denně smoothi z ovoce i zeleniny. Jsem 2 roky po operaci tl. střeva pro karcinom. Tlak mám 127/91. Mám obavy z vedlejším účinků léků. Děkuji za odpověd.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, Vaše hladiny krevních tuků jsou jednoznačně zvýšené a léčba léky tak je na místě. Vrozená vloha pro zvýšení hladin cholesterolu patří k nejsilnějším regulátorům hladin cholesterolu a tak, bohužel, zvýšení cholesterolu mohou mít i osoby s velmi racionální stravou. Nežádoucí účinky léčiv používaných v léčbě vysokého cholesterolu sice postihují 5-10% uživatelů, ale nikdy nebyly popsány žádné negativní reakce spojené s jejich dlouhodobým užíváním. Jinými slovy, v případě, že terapii snášíte a nečiní Vám subjektivní obtíže, nežádoucích reakcí se bát nemusíte.“
Lada: „Dobrý večer, pane docente. Je pravda, že užívání léků na snížení cholesterolu může ovlivnit hodnoty laboratorních krevních testů jaterních funkcí nebo svalových funkcí - kreatinkinázy ? Děkuji za odpověď.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, léčiva užívaná v léčbě vysokého cholesterolu skutečně mohou vést ke zvýšení hladiny laboratorního ukazatele kreatinkinázy, který může signalizovat zvýšený "obrat" svalových buněk. Je-li tento nález provázen subjektivními obtížemi (svalová bolest nebo slabost) je třeba léčbu přerušit a vést jiným způsobem (změna léčiva). Bezpříznakové zvýšení kreatinkinázy je často bez souvislosti s užíváním léků "na cholesterol" a většinou jej pouze monitorujeme. POkud jde o jaterní funkce- zvláště vyšší dávky léků někdy vedou ke zvýšení tzv. jaterních testů, ale nebylo popsáno, že by tato zvýšení signalizovala skutečné poškození jaterního parenchymu.“
Andy: „Dobrý večer, ráda bych se zeptala, zda je možné vrátit pomocí léků + proticholesterolové diety cévy do lepší kondice? To je otázka, která se týká mého vaření:-) Manžel (54) má cholesterol (celkový) 8,8, léta vždy přes 6. Asi tam bude nějaká genetická dispozice, alespoň dle praktické lékařky, podle mne je to i ne zcela vhodným stravováním, i když já vařím dietně a osobně mám cholesterol 3,8... Děkuji moc za odpověď.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Hezký večer, poškozené cévy s rozvinutými aterosklerotickými změnami již zcela "vyhojit" nelze. Ale vždy je možné cévní stěnu stabilizovat, tj. snížit riziko prasknutí sklerotického plátu s následným ucpáním cévy. Genetická dispozice u Vašeho manžela je velmi pravděpodobná, i ta se však nevhodným stravováním může dále zhoršovat. Proto i osoby s genetickou vlohou musí dodržovat pravidla zdravé životosprávy a i u nich se při ní hladiny cholesterolu snižují. Na druhé straně osoby se silnou genetickou vlohou pro vysoký cholesterol většinou k dosažení potřebného snížení jeho hladin potřebují i farmakologickou léčbu.“
Ladislav Pekař: „Léčím se na vysoký krevní tlak a před 4 roky jsem měl slabou mozkovou příhodu cholesterol mám 5,2 musím užívat prášky na cholesterol? děkuji“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, příčin mozkových příhod je více a ne všechny souvisí s aterosklerózou a hladinou cholesterolu. Riziko převažující mozkové příhody způsobené ucpáním přívodné tepny (na rozdíl od příhod krvácivých) ale při podávání léků ovlivňujících cholesterol klesá. Lze tedy říci, že s velkou pravděpodobností byste z léků na cholesterol měl prospěch, ale nejlépe to zhodnotí Váš ošetřující lékař.“
Jack: „"...V praxi tuto hladinu snižují léky souhrnně nazývané statiny, jenže podle všeho ji snižují až příliš. Uvedené závěry byly zveřejněny v prestižním časopisu American College of Cardiology s tím, že i pro lékaře byly značným rozčarováním. Autoři studie uvádí nárůst o jeden případ na každých 1000 osob, přičemž předmětem výzkumu bylo 40 000 lidí. Souvislost mezi léčením statiny a vyšším rizikem rakoviny je podle amerických lékařů prokazatelná." Co Vy na to, pane doktore??“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý den, nevím přesně, kterou publikaci máte na mysli, ale práce autorů Marelli a spol. publikovaná ve Vámi citovaném časopise v roce 2011 shrnula výsledky sledování 45tis osob a konstatovala, že žádný významný rozdíl v riziku nádorového bujení mezi uživateli statinů a těmi, co neužívali, nebyl zjištěn. Tento nález je v souladu s dalšími pracemi a přestože je na tento aspekt léčby statiny pochopitelně zaměřena pozornost, zatím skutečně není prokázáno zvýšení rizika nádorů spojené s touto terapií.“
Alice Novotná: „Dobrý večer, pane docente, je mi 47 let, hladinu celkového cholesterolu mám 5,7, LDL 2,5 a HDL 2,9. Je i přesto nutné zabývat se snižováním hladiny celkového cholesterolu při takto vysokém HDL? Čím je takto zvýšená hladina HDL cholesterolu způsobená a může být i dědičná? Ve 22 letech jsem prodělala cholecystektomii (odstranění 2 kamenů). Děkuji za odpověď.“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, velmi vysoké hladiny HDL-cholesterolu nejsou v populaci běžné, častěji je nacházíme u žen, máte jistě pravdu, že existuje i genetická vloha pro vyšší koncentraci HDL-cholesterolu. Ve Vašem případě je důležité, že máte současně uspokojivou koncentraci LDL-cholesterolu a proto lze Vaše spektrum krevních tuků hodotit jako příznivé. Na druhé straně platí, že vysoká hodnota HDL-cholesterolu neodstraňuje riziko spojené se zvýšení cholesterolu LDL.“
Dana: „Dobrý večer, už jsem Vám před chvílí psala, viz. níže. Ráda bych se ještě zeptala, jestli je vůbec potřeba užívat léky, když mám vysoký HDL? Paní doktorka váhala, zda je předepsat nebo ne... Děkuji! (Dobrý večer, prosím o radu. Je mi 65 let, 165 cm, 55 kg, chol.8,54, HDL 3,82, LDL 4,28. Dostala jsem Rosucard 10 mg 1xdenně. .Nejím tučné, sladké, dělám si denně smoothi z ovoce i zeleniny. Jsem 2 roky po operaci tl. střeva pro karcinom. Tlak mám 127/91. Mám obavy z vedlejším účinků léků. Děkuji za odpověd.)“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Hezký večer, Vaše hladiny HDL-cholesterolu jsou velmi vysoké a zvýšený je i LDL-cholesterol. I proto je farmakologická léčba na místě.“
lida: „dobry vecer p docente jemi 62 let od malicka jim nezdrave tucne maso klobasky nevarene z udirny nic zdravého nejim a presto nemam zadny cholesterol všechny výsledky mam vporadku tak jak jeto mozny“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Hezký večer, Váš metabolismus krevních tuků může být naprogramován tak, že i přes všechny nepříznivé faktory zevního prostředí, nejsou patrná zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Na druhé straně je jisté, že i Vaše celkové cévní a metabolické riziko (živočišné tuky zvyšují také riziko vzniku cukrovky 2. typu i jiných onemocnění) by při zdravější skladbě jídelníčku bylo nižší než je teď. Navíc, hodnocení hladin krevních tuků musí být vždy vztaženo k celkovému riziku cévní příhody a proto Vaše hladiny mohou být v pořádku pro jinak zdravého člověka, ale pro Vás už mohou být relativně nevýhodné. Opravdu záleží na individuálním posouzení nejen hladin krevních tuků.“
Jack: „"Pětileté studium pacientů ve věku 82 let došlo k závěru, že vyšší hladina cholesterolu znamená u starších lidí delší život." "Jednou z prvních prací vyvracejících mýty je například několik let stará mezikontinentální studie Michaela Hertoga (USA), která prokázala, že přívod cholesterolu do těla prostřednictvím potravin nemá na zdraví jedince vůbec žádný vliv – ani pozitivní, ani negativní." Váš komentář? Kompletní zdroj zde: http://www.vitalia.cz/clanky/cholesterol-z-potravin-nema-na-zdravi-vliv/“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „hezký večer, děkuji za zajímavé dotazy. Opravdu to může být tak, že osoby, které se dožily vysokého věku a mají současně vyšší hladiny cholesterolu jsou proti jeho nepříznivému působení na cévy chráněny faktory, z nichž některé jsou známé a většina zatím ne. Navíc je známo, že hladina cholesterolu klesá při těžkých, život ohrožujících onemocněních a také v konečných fázích chronických chorob při vyčerpání organizmu. Proto vyšší hladina cholesterolu ve vysokém věku může "rozdělovat" populaci na relativně zdravější a relativně více nemocnou. Cholesterol v potravě není skutečně nejdůležitějším regulátorem jeho koncentrace v krvi, mnohem důležitější v tomto směru jsou zejm. nasycené mastné kyseliny. Navíc je kapacita vstřebávání cholesterolu ve střevě hodně individuální a proto u některých osob je přívod cholesterolu dietou pro výslednou hladinu cholesterolu v séru (a cévní riziko) relativně důležitější než pro jiné.“
Lucie: „Hezký večer p.docente, mé dítě má od 3 let diabetes mellitus I.typu. Hrozí u těchto nemocných dětí ve vyšším věku dvojnásobné riziko zvýšení cholesterolu?“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý den, určitě obecně takové riziko s diabetem 1. typu spojené není. Ale je pravdou, že diabetici mají zvýšené riziko cévních komplikací a proto je vhodné hladiny cholesterolu u nich sledovat. Diabetici 1. typu mají většinou hladiny cholesterolu příznivé, jakkoli i u nich se může diabetes kombinovat s geneticky podmíněnou vlohou pro vysoký cholesterol.“
Hana: „Dobrý večer , pane docente slyšela jsem o biologické léčbě cholesterolu.Na čem je založená a jak je účinná.Děkuji“
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.: „Dobrý večer, tzv. biologická léčba zvýšených hladin cholesterolu využívá různých přístupů. V současnosti nejdále na cestě k aplikaci v běžné medicínské praxi jsou monoklonální protilátky, které blokují určité bílkoviny s důležitou rolí v metabolismu krevního cholesterolu. Tyto látky se podávají ve formě podkožních injekcí jednou za 14 až 30 dnů. Jejich účinek na hladiny cholesterolu je velmi výrazný, snížení se pohybují v rozmezí 40-70%. Děkuji vám všem za zajímavé dotazy a budu se těšit při další vhodné příležitosti. S pozdravy, Michal Vrablík“