Hudební dokument o předním českém klavíristovi.
Režie J. Mudra.

Ivan Moravec (1930-2015) už během studií na Státní konzervatoři a na Akademii múzických umění se zařadil mezi naše přední umělce klavírního oboru.

Během bohaté koncertní činnosti, kterou systematicky rozvíjel od roku 1956, hrál téměř se všemi předními domácími a světovými orchestry. Jako sólista byl s Českou filharmonií opakovaně na zahraničních zájezdech po celém světě. Koncertoval zejména v USA, Anglii, Itálii, Nizozemí, Rakousku a také v řadě východoevropských států.

Vysoce ceněna je především jeho kompletní nahrávka Chopinových nokturen. V roce 1999 vydala gramofonová společnost Philips Classics pozoruhodný soubor desek, který zahrnuje výběr 73 největších pianistů dvacátého století. Mezi osobnostmi jako Richter, Rubinstein, Horowitz nebo Aškenazy nacházíme také jediného Čecha - Ivana Moravce. Profesor se Ivan Moravec také intenzivně věnoval pedagogické činnosti a vychoval řadu talentů. Prezident republiky Václav Havel mu udělil 28. října 2000 při příležitosti státního svátku Medaili Za zásluhy – státní vyznamenání za zásluhy o kulturu, Karlova univerzita ho v tomtéž roce vyznamenala prestižní mezinárodní Cenou Karla IV. Na Mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM obdržel prestižní Cannes Classical Awards 2002 za celoživotní umělecký přínos. V roce 2004 obdržel také cenu České hudební rady za celoživotní uměleckou práci a propagaci české hudby v zahraničí.

Napište nám