Akademický svět je krutejší než byznys. Dokumentární film University a svoboda se pokouší reflektovat hlavní problémy českého i světového vysokého školství. Právě univerzity jsou spojené s rozvojem a vývojem naší kultury a civilizace.
Režie: Zuzana Piussi, Vít Janeček.

Autory dokumentární filmu, který vznikal sedm let, jsou Vít Janeček a Zuzana Piussi, kteří se ve své tvorbě nebojí důležitých společenských témat. Zuzana Piussi zčeřila klidné vody dokumentem Od Fica do Fica, společně s Vítem Janečkem pak uvedli dokument Selský rozum, který odhaloval metody Andreje Babiše v zemědělském podnikání a jejich vliv na celé zemědělství a dokonce českou krajinu.

Řečeno slovy politoložky Vladimíry Dvořákové, občas hořeli učitelé, občas knihy, ale univerzity se postupně staly ostrovy rozšiřování svobodného myšlení, poznání a v důsledku jedním z klíčových pilířů demokratické kultury.

S komercionalizací vzdělávání přišly nové výzvy, které zasahují praktické i symbolické roviny fungování vysokých škol od jednotlivostí výuky a výzkumu, přes samosprávu až po celý systém. Jak se univerzity vyrovnávají s udržením akademických svobod, které jsou zárodkem mnoha aspektů svobody obecně? Jak vypadají výzvy, kterým čelí? Jaké důsledky má jejich selhávání? Jsme schopni je rozpoznat a adekvátně na ně reagovat?

Mezi mluvčími filmu jsou jeden z hlavních autorů deníku Guardian v oblasti vzdělávání sociolog Frank Furedi, lingvista Noam Chomski, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, jeden z hlavních protagonistů české verze reforem VŠ, proti kterým se protestovalo, vzdělávací expert a manažer Jiří Nantl, investigativní novinář Jiří Štický, který se posledních několik let zabývá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit. Film odkrývá tajemný konec globálního seznamu predátorských vědeckých časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla. Reflektuje také koncepční i politický zápas o podobu českého vysokého školství reflexí čtvrtstoletí fungování Akreditační komise i jejich oponentů a je rámován tragikomickou osobní linií jednoho z autorů filmu. Ve filmu promluví i silný studentský hlas a objeví se řada dalších lidí a motivů.

Napište nám