Příběh tažných ptáků je příslibem návratu. Jedinečný francouzský dokument natočený v rozsáhlé evropské koprodukci.
Scénář a režie: Jacques Perrin.

Existuje někdo, jenž by nikdy v životě nezatoužil vzlétnout? Kdo nebyl alespoň jednou fascinován hejnem tažných ptáků, odlétajících na jih? Kdo se neptal, kam až doletí a jaké všechny země během své daleké cesty přebrázdí ve svých výšinách? Kdo nikdy nezatoužil mít křídla a sledovat dění na zemi z ptačího pohledu?

Tvůrci a producenti navazují na úspěšný snímek "Mikrokosmos", kde se s filmovou kamerou doslova položili do trávy a vyprávěli příběh jedné louky. V ptačím světě letí nad zemí s hejny stěhovavých ptáků, kteří překonávají tisíce kilometrů, nebezpečí vysokých hor, spalujících pouští a nekonečných oceánů jen a jen za pomoci svých křídel.

Velkorysého a náročného projektu se kromě Jacquese Perrina, známého herce, režiséra a producenta, a jeho dvou spolurežisérů zúčastnilo čtrnáct kameramanů, sedmnáct pilotů a vystřídalo se na tři sta padesát technických pracovníků. Během tří a půl let, kdy se natáčelo ve čtyřiceti zemích světa (první záběry byly pořízeny v červenci 1998 na Islandu, poslední v Montaně v červnu 2001), bylo patentováno pět nových přístrojů, sestrojených pro monitorování života ptáků. Vzhledem k tomu, že záměrem producentů bylo vyhnout se trikovým záběrům a použít pouze autentický materiál, bylo natáčení velice obtížné. Tím spíš, že každý pták byl snímán jiným způsobem (např. pelikáni z lodí a čápi z balonu). Cílem snímku bylo zachycení fascinujícího příběhu migrace více než čtyřiceti druhů ptáků, z nichž každý má svůj osud.

Napište nám