Zátopek

Zátopek

Film Davida Ondříčka o jednom z největších běžců všech dob.
Zátopek

Magazín Runner’s World prohlásil Emila Zátopka za jednoho z největších běžců všech dob. Příběh o přerodu neduživého chlapce v muže, jenž na Olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě. Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 navzdory očekáváním promarní svou pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpí vážný zdravotní kolaps. Během rekonvalescence propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje. Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

Do hlavních rolí Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou. Václava Neužila připravoval trenér Jan Pernica, který kromě tréninků jej bude koučovat i ve sportovních scénách přímo na natáčení, a také pomáhá vybrat běžecké doubly a herce do menších běžeckých rolí. Marthu Issovou připravuje trenér hodu oštěpem Rudolf Černý, několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou, společně i navštívily Danu Zátopkovou.

Hlavní část natáčení by měla proběhnout v srpnu a září tohoto roku. „Dvojníky“ získá také sportovní prostředí. Velké olympijské stadiony se budou točit v Brně na stadionu Za Lužánkami, který se k tomuto účelu speciálně upravuje. Tvarem, velikostí i povrchem vyhovuje potřebám filmu a město Brno vyšlo spolupráci na filmu vstříc. Na originálním stadionu v Helsinkách, kde se Zátopek dočkal svých největších vítězství, již není možné klíčové scény natočit, nicméně brněnský stadion jej pro natáčení plnohodnotně nahrazuje.

Napište nám