Veronika Žilková a Ivo Gogál v příběhu „smíšeného manželství“, které se chtělo vymanit ze svého osudu. Z cyklu Oběti o lidech postižených zločinem (2003). Dále hrají: M. Holan, F. Němec, G. Csinová, J. Fišar, O. Kepka a další. Scénář M. Sovják. Kamera V. Holomek. Režie P. Slavík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V hlavních rolích Jiného člověka uvidíte u nás méně známého slovenského herce Ivo Gogála a českou hvězdu první velikosti Veroniku Žilkovou. V roli syna jim skvěle sekunduje student konzervatoře Michal Holan. Skvělá je i dcera z prvního manželství, slovenská herečka Gabriela Csinová. Jako v každém dílu i v JINÉM ČLOVĚKU je v roli psychologa František Němec.

Tentokráte je středem příběhu tzv. smíšená rodina. Přes její osud by měla být oslovena většinová populace, která by se tak, alespoň na chvíli, mohla vcítit do pocitů menšiny. Do jakých neřešitelných situací jsou lidé, rozdělováním na etnika a rasy, vháněni.

Ale tento příběh není „jen“ o rasismu. Je i o kořenech, z nichž se nevymaní ani ten sebevstřícnější člověk, je o údělu a osudu a marném pokusu se mu vzepřít.

Když si myslíte, že jste to zvládli, osud vás zaskočí v povaze našich potomků.

Kudrik je takřka antický hrdina. Vzepřel se „Bohům“, tedy většině. Obelstil ji tím, že přijal její životní styl a hodnoty. Naučil se celou řadu mimikrů a manévrů, které mu umožnily nejen přežít, ale stát se bezmála jedním z „Bohů“. Avšak běda – jako v antické tragédii i v našem příběhu je hrdina osudem dostižen. A potrestán. A když se trest nepodaří vykonat na něm, je vykonán na jeho potomku. Možná je to tím, že problémem lidstva je přenos zkušenosti. Kudrik nedokázal své životní zkušenosti předat dál. Syn viděl ve svém otci jen zbabělce a ne imponujícího hrdinu. A tak se vzbouřil proti otci a nikdy nedohlédl toho, že skrze něho je jeho otec dostižen, svržen a potrestán.

Měl se Kudrik smířit se svým údělem menšiny? Má smysl žít jako Kudrik? Nebo úděl menšiny zlomí až masa Kudriků?

Nevíme. Umělecké dílo neumí řešit realitu, umí jen klást znepokojivé otázky.

Stopáž78 minut
Rok výroby 2002
 ST
ŽánrFilm