Hlavní dějová linka sleduje rok života vodícího psa – retrívra Messiho – od štěněte, po dobu speciálního výcviku, kterým prochází, až do chvíle, kdy bude nabídnut novému majiteli. Současně s tím je vyprávěn příběh budoucí majitelky Messiho – čerstvě nevidomé dívky Kláry.

Důležitou osobou, která tvoří pomyslný průsečík mezi oběma hrdiny, je psí trenérka ze sdružení Helppes Zuzana Daušová. Právě ona je prostředníkem mezi světem postižených a světem vodících a asistenčních psů.

Kromě Messiho, Kláry, Zuzany a psí trenérky Katky, jež Messiho připravovala na jeho poslání, má seriál Život je pes taky několik dalších hrdinů.

Zuzana Daušová k cyklu Život jako pes říká: „Vnímání psích pomocníků, ale i lidí s postižením ze strany veřejnosti se určitě zlepšuje, i když dobrá a kvalitní informovanost stále chybí. Proto stále dochází k diskriminaci lidí s postižením jenom proto, že mají asistenta na čtyřech nohách. Helppes se podařilo získat Cenu veřejnosti ve dvou ročnících soutěže Neziskovka roku (2013 a 2014) a obdržet od Nadace rozvoje občanské společnosti, která soutěž pořádala, osvědčení pro Zdravě řízenou NNO 2013. Tato osvědčení, která jsme v obou ročnících převzali, jsou pro nás velmi významná, protože i díky nim víme, že svou práci děláme na velmi vysoké úrovni, kterou ocenila nejen odborná porota, ale také veřejnost.”

Ocenění Vládního výboru pro zdravotně postižené

Dokument Život je pes získal III. cenu v Televizní kategorii XXII. ročníku Ceny Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení.