Skutečná divočina u nás již nenávratně zmizela. Některé činy ji ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? (2013). Scénář a režie J. Svatoš

Divočina. Většině Čechů se pod tímto pojmem vybaví tropický deštný prales, africká savana a příroda, která je nezodpovědně ničena domorodým obyvatelstvem. Neměli bychom však zapomínat, že jsme to právě my – Evropané – kteří se jako jedni z prvních zbavili svých domnělých zvířecích konkurentů. Staré divočiny nenávratně zmizely, ale v současné době se hojně objevují snahy o jejich znovuvzkříšení.

Filmaři najezdili po České republice přes 7000 km. Místa, která navštívili, ležela mimo značené stezky, k některým se museli vracet i opakovaně. Ve filmu se diváci podívají na beskydské hřebeny, ale např. i do Žofínského pralesa, do kterého není vstup běžně povolen. Zcela unikátní vizuální formou jsou pak zobrazeny velké šelmy a zubři, které autor „symbolicky“ do divočiny „vypustil“. Na rozdíl od zoologů si jako filmař mohl dovolit vytvořit kinematografickou podobu divočiny, v níž se znovu bok po boku potkávají už jednou vyhubení tvorové.

Film divoČINY je absolventských filmem Jana Svatoše, kterým zakončuje magisterské studium na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

Foto Jan Svatoš

Jan E. Svatoš
režisér, dokumentarista a fotograf

Jan E. Svatoš

* 14. 5. 1984


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 ST AD HD
ŽánrDokument