České stopy na břehu bájného jezera Titicaca

Legendami opředené jihoamerické jezero přitahuje i české cestovatele, vědce a dobrodruhy. Jejich objevy a napínavé výpravy ožívají v dokumentu režiséra V. Šimka (2014)

Hlavní část filmu je věnována záhadným kamenným hlavám z chrámu předinckého města Tiwanaku v bolívijské části vysokohorského Altiplána. Dvě z těchto bezmála dvou set plastik se před více než sto lety dostaly složitou cestou do sbírek Národního muzea (Náprstkova muzea), kde zaujaly autory dokumentu. O osudu tiwanackých hlav se také zmiňuje ve své knize Tiwanaku – klenot And Dr. Václav Šolc. Tento bývalý ředitel Náprstkova muzea je tak dalším z krajanů, po jehož stopách se autoři filmu vydali – mimo jiné i k Urům, Indiánům z plovoucích rákosových ostrovů. Podobně jako v předchozím dokumentu Tajemství kamenného počítače využili nejmodernější 3D technologii, tentokrát ve spolupráci s Národním muzeem a Stavební fakultou ČVUT k vytvoření přesné kopie jedné z hlav. Tu pak přibalili ke svému filmařskému náčiní a přivezli do Bolívie, aby ji předali tamnímu Archeologickému muzeu přímo v Tiwanaku.

V další části filmu se autoři ve spolupráci s Ing. Pavlem Pavlem zabývají „tajemstvím“ dopravy obřích kamenných bloků po jezeře Titicaca, které dávní stavitelé použili na stavbu města. V peruánské části jezera, na jeho březích i ostrovech hledali stopy významného českého botanika a salesiánského misionáře Jaroslava Soukupa. Film také připomíná ojedinělý sportovní výkon samotného tvůrce filmu Vladimíra Šimka, který v roce 1995 jako první na světě přeplul toto nejvýše položené splavné jezero (3820 m n. m.) na windsurfingu.

Volný cyklus České stopy… je realizován od roku 2000. Jeho cílem je objevovat a představovat českému divákovi ojedinělé životní příběhy našich krajanů, kteří vykonali pozoruhodné činy daleko za hranicemi své rodné země, avšak doma se o nich ví jen velmi málo. Dosud vznikla více než desítka dokumentárních filmů, z nichž některé byly oceněny na mezinárodních festivalech. Česká televize je také zařazovala mezi svoje nejúspěšnější a většina z nich je ke shlédnutí na webu České televize (např. Kde pramení Amazonka, Štětcem a mačetou, České stopy na Bajkale, Karaí Pukú, Tajemství kamenného počítače, K lovcům lebek po padesáti letech, Rozhoupaný svět Rudolfa Kreutschneidera…)

Stopáž52 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument