Herecký koncert pro dva v podání Blanky Bohdanové a Josefa Somra, který dnes slaví 85. narozeniny, v americké tragikomedii o karetní vášni a lidském porozumění. Oceňované představení pražské Violy (2002). Napsal D. L. Coburn. Divadelní režie L. Engelová.
Režie: Jan Brichcín. Hrají: Blanka Bohdanová a Josef Somr.

Hra amerického dramatika vypráví o karetní vášni a křehkých vztazích mezi lidmi. V jednom domě pro seniory se potkávají on a ona. Prostřednictvím karetní hry zvané Gin mezi nimi vzniká vztah. Nikoli milostný, ale těsný lidský. Ten je však z jedné strany karetními sedánky podporován a z druhé lámán, protože naráží na mužovu neschopnost prohrávat. On je trochu bohém, ona puritánka. Dramatický účinek je postaven na tom, že ačkoli on učí ji, ona neustále vyhrává, protože jí jde karta. Ty tam jsou všechny jeho metody, taktika a psychologie. Ona má prostě štěstí, bere kartu za kartou a brzy je veškerá její snaha soustředěna jen na to, aby nevyhrála. To je ovšem snaha marná… Herecký koncert obou protagonistů Josefa Somra a Blanky Bohdanové byl oceněn cenami Thálie v roce 2002.

Ve hře amerického autora D. L. Coburna The Gin Game, která v roce 1978 získala Pulitzerovu cenu, se jednoduchá karetní hra stává metaforou života. Komorní hra pro dva zkušené herce se nejprve hrála na Broadwayi s Humem Cronynem a Jessicou Tandyovou a od té doby obletěla celý svět a poskytla ojedinělou hereckou příležitost mnoha hvězdám.

Titul uvádíme jako poctu herectví Josefa Somra, který právě dnes slaví své 85. narozeniny.

Režie: Jan Brichcín. Hrají: Blanka Bohdanová a Josef Somr.

Napište nám