Svědectví našich předních filmových tvůrců o poměrech v české kinematografii ve druhé polovině 20. století je zároveň otevřeným pohledem na nedávnou minulost a přítomnost celé společnosti (1999). Dokument Čechoameričana Roberta Buchara

„Sametová kocovina“, dokumentární snímek Čechoameričana Roberta Buchara, nabízí velmi upřímný a otevřený pohled na nedávnou minulost českého filmu a jeho současný stav. Přináší jak osobní prožitky a svědectví starší filmařské generace (Věra Chytilová, Drahomíra Vihanová, Jiří Krejčík, Ivan Passer, Stanislav Milota, Jiří Menzel a Antonín Máša, který se bohužel uvedení filmu nedožil), tak názory mladších autorů (Zuzana Zemanová, Jaroslav Brabec, Saša Gedeon, Jan Svěrák). A jelikož kvalitní filmy v sobě zpravidla nesou stigma doby svého vzniku, je „Sametová kocovina“ i zamyšlením nad politickou situací let „normalizačních“ i let „polistopadových“.

Robert Buchar (1951) vystudoval kameru na FAMU. Poté pracoval „na volné noze“ až do své emigrace v roce 1980. Od roku 1981 žije v USA a pracuje jako kameraman a filmový pedagog.

Napište nám