Proměny současného tanečního umění na scéně mezinárodního festivalu Tanec Praha 1989–2013.

V roce 2013 oslavil festival Tanec Praha 25 let. Za tu dobu na něm vystoupila řada hvězd současného tance z celého světa, ale také osobnosti, které teprve na svou hvězdnou dráhu čekaly. Díky velmi kvalitnímu archivu festivalu, který vznikal společně s Českou televizí, můžeme přehlédnout čtvrtstoletí vývoje této oblasti pohybového umění a z odstupu si uvědomit, jaký přínos tento významný mezinárodní festival měl a má pro oživení naší domácí taneční scény.

Dokumentární film REMINISCENCE má za cíl nejen zmapovat hostování významných zahraničních tanečních souborů, ale především naznačit umělecká a společenská témata, která do našeho kulturního prostoru pronikla právě díky choreografiím, které se v rámci Tance Praha prezentovaly. Fragmenty slavných choreografií proto rámují zásadní zpravodajské události na domácí i světové scéně, divák tak má možnost zasadit proud současného tance do širšího toku reálné historie a nepodlehnout mylnému pocitu, že se tanec odehrává v jakémsi společenském vzduchoprázdnu.

Díky archivním záběrům se ve filmu koncentrují výpovědi tanečních legend minulosti i dneška – Roberta Cohana (London Contemporary Dance Theatre), Merce Cuninghama, Ohada Naharina (Batsheva Dance Company), Lin Hwai Mina (Cloud Gate DC), Jormy Uotinena nebo Pale Granhoja, kteří připomenou a ve zkratce představí nejen slavné choreografie, ale také estetická a etická východiska své tvorby. Zcela zásadním příspěvkem pro film je záznam choreografie a interview s Akramem Khanem, jedním z nejslavnějších tanečníků a choreografů dneška, který na 25. ročníku Tance Praha představil velkolepý taneční autoportrét DESH.

Napište nám