Jedinečnou rekonstrukci národní kulturní památky, jedné z dominant hlavního města, a její proměnu v důstojné a moderní centrum českého kulturního dědictví, zachycuje časosběrný dokument J. Střechy natáčený v letech 2013–2020

Dokumentární film natočený v letech 2013–2020 přibližuje jedinečnou stavební a památkovou akci: rekonstrukci Národního muzea. Po víc jak 120 letech existence se tato národní památka ocitla v katastrofálním stavu. Obnova jí vrátila původní lesk včetně prvků, které celé generace návštěvníků nemohly vidět: bohatě dekorované skleněné stropy, zničené zásahem bomby v květnu 1945, a třicetimetrové vlajkové stožáry z litiny, které zanikly při stavbě metra. Zachránit se podařilo i nástěnné obrazy o velikosti 56 čtverečních metrů, ohrožené staletým působením vlhkosti.

Kromě historických faktů o založení muzea 15. 4. 1818 jako Vlasteneckého muzea a průběhu původní stavby, navržené architektem Josefem Schulzem, představuje film novodobou sedmiletou rekonstrukci budovy, obnovu zchátralých stavebních prvků, unikátní restaurátorské postupy obnovy fresek a vnitřních nástěnných maleb a také vznik nových moderních prostor uprostřed historické budovy. Jako červená nit filmem prochází příběh rozpadajícího se a obnoveného sousoší Géniů, jednoho z nejvýraznějších symbolických prvků na průčelí historické budovy.

Napište nám