Dokument o obdivuhodné dámě, tanečnici, historičce, kritičce a pedagožce, která v plné svěžesti a pracovním nasazení překročila devadesáté narozeniny. Její svébytný humor a životní nadhled by v dnešní rozkolísané době mohl být inspirací pro nás všechny. Bíba zemřela v neděli ve věku nedožitých 97 let, dokument zařazujeme jako vzpomínku a k uctění její památky

Dokumentární snímek o Boženě Brodské zvané Bíba uvádíme jako vzpomínku na tuto obdivuhodnou dámu – tanečnici, kritičku, historičku a pedagožku, která nás před několika dny opustila.

Za svůj život stihla být úspěšná ve všem, do čeho se pustila, snad jen s výjimkou manželství s ikonou českého filmu a divadla, hercem Vlastimilem Brodským. Stěžejním tématem dokumentu však bude tanec a balet, jemuž se Bíba věnovala celý život. Největší prostor pořad věnuje dlouholetému působení paní Brodské na její alma mater, HAMU, kde se v roce 1982 habilitovala jako profesorka a vyučovala zde dějiny tance a baletu po desítky let. Osobní životní příběh přiblíží Bíbu hned v několika rolích: jako manželku populárního herce, partnerku kritika A. J. Liehma, matku herce Marka Brodského, babičku i prababičku. Její rodinní příslušníci získaly v dokumentu prostor společně s jejími bridžovými partnerkami, studenty a studentkamy, kolegy z HAMU a významnými oosobnostmi české baletní scény vč. Vlastimila Harapese či Petra Zusky.

To, čím Bíba Brodská inspirovala okolí, bylo nejen její umění a znalosti, ale neuvěřitelná životní vitalita a schopnost jít s dobou – i po devadesátých narozeninách posílala studentům své přednášky po internetu, řídila automobil, sledovala satelitní přenosy světových baletních představení či tenisové turnaje. Portrét této osobnosti je zajímavý

nejen nebývalým rozsahem a relevantností jejích aktivit, výčtem pozoruhodných osobností, se kterými se setkala, ale i nakažlivým nábojem, dynamičností a neutuchajícím zájmem o vše okolo nás, které byly barvitému podzimu Bíbina života vlastní.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument