Dokumentární film o životním příběhu legendární fotografky filmových hvězd Zuzany Mináčové. Režie M. Mináč

Pořad bylo možné přehrát do 26. 4. 2016
Video není k dispozici
Pozvánka do kina

Pozvánka do kina

Filmy uznávaného režiséra Mateje Mináče proslavily příběh záchrany 669 dětí sirem Nicholasem Wintonem během 2. světové války. Jeho nejnovější film je o osudu dítěte, které nemělo to štěstí dostat se včas do bezpečí jedním z Wintonových vlaků. Tím dítětem je jeho vlastní matka, dnes čtyřiaosmdesátiletá energická fotografka Zuzana Mináčová, jež patří k předním osobnostem slovenské a české fotografie. Vystavovala ve třiceti zemích a slavné jsou zejména její fotografie ze světa filmu.

Za jejím věčným úsměvem by málokdo čekal trauma z děsivých zážitků z dětství, které jí celý život nedovolilo klidně spát. Proto se její syn rozhodl natočit film, který by jí umožnil smířit se s minulostí a její tíhu ze sebe dostat. Tím, že bude vzpomínat a vyprávět. Vzal ji na cestu do míst, kde jako třináctiletá zažila něco, na co si přála celá léta zapomenout.

Je to bolestná cesta časem, na které se Zuzana Mináčová nejen vrací do temné doby plné úzkosti, ale také vypráví s humorem sobě vlastním o historických přemetech typických pro dvacáté století. O demokracii, fašismu i bolševismu, o svých cestách na filmové festivaly a zážitcích s jeho hvězdami. A jestli se jejímu synovi podařilo zbavit ji stínů minulosti, na to si každý sám odpoví po shlédnutí filmu.

O dokumentu

O dokumentu

Proslavil se filmy o záchraně židovských dětí. Teď režisér Matěj Mináč natočil příběh dívky, která se do vlaku Nicholase Wintona nedostala…

Profil Zuzany Mináčové

Profil Zuzany Mináčové

Rozhovor v pořadu Studio 6 víkend 12. 9. 2015

Matej Mináč
scenárista, režisér, producent

Matej Mináč

* 1. 4. 1961


Zuzana Mináčová
fotografka

Zuzana Mináčová

* 1931


Stopáž81 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize