Koncert k poctě Freddieho Mercuryho z Dvořákovy síně pražského Rudolfina.
Účinkují: B. Basiková, J. Feriová, K. Střihavka, D. Kollár, J. Ledecký, M. Pavlíček a další. Hraje Český národní symfonický orchestr, dirigent J. Chalupecký. Provází M. Táborský. Režie R. Vodrážka

Zřejmě poprvé v historii Dvořákovy síně pražského Rudolfina se sešlo svátečně oblečené obecenstvo, aby vzdalo poctu rockové hvězdě nazvanou Tribute to Freddie Mercury (1946–1991). Narodil se jako Farrokh Bulsara na Zanzibaru. Britský zpěvák, člen rockové skupiny Queen a skladatel je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků druhé poloviny 20. století. Proslul svým charizmatem a extravagantností při vystupování, přesto v soukromí byl překvapivě klidný a citlivý, studovaný grafik a módní návrhář, milovník opery, baletu, uměleckých předmětů. Jeho smrt zapříčinila zákeřná nemoc AIDS.

Britská rocková hudební skupina Queen má své počátky už v roce 1968, kdy začala jako trio zvané Smile. Je považována za jednu z nejlepších a nejvlivnějších hudebních formací všech dob. Původně ji tvořili zpěvák Freddie Mercury, kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor, o pár měsíců později se k nim přidal baskytarista John Deacon. Osmnáctkrát obsadily jejich nahrávky první příčku hitparád po celém světě (např. Bohemian Rhapsody, Under Pressure nebo Innuendo). Během své historie obdrželi členové této skupiny množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame (Rokenrolová síň slávy), o rok později na Hollywoodský chodník slávy.

Queen vynikají nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, zajímavé bylo spojení rocku s operou v Bohemian Rhapsody, dále Freddieho hlasovým rozsahem a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny udávala elektrická kytara Briana Maye, vyrobená ze starého krbu.

Účinkují: B. Basiková, J. Feriová, K. Střihavka, D. Kollár, J. Ledecký, M. Pavlíček a další. Hraje Český národní symfonický orchestr, dirigent J. Chalupecký. Provází M. Táborský. Režie R. Vodrážka

Napište nám