Její hlas nebylo možno přeslechnout. Henry Fonda v úloze člověka, který změnil právní řád. Americký film.
Dále hrají: J. Ferrer, J. Houseman, F. Wrayová, S. Jaffe, D. Jagger a další. Režie: Robert Collins.

Americký televizní snímek Gideonova polnice (1979) vznikl na podkladě stejnojmenné knížky Anthonyho Lewise, která rekapituluje skutečný případ, jenž změnil tvář americké justice.

Důchodce Clarence Earl Gideon byl obviněn z triviální krádeže v kulečníkové herně a odsouzen k pěti letům vězení.

U soudu se zastupoval sám, neboť neměl peníze na právníka a soud mu v duchu tehdejších zákonů žádného nepřidělil.

Odsouzený stařík z vězení napsal o svém případu Nejvyššímu soudu a dosáhl jeho projednání.

V roce 1963 pak Nejvyšší soud svým rozhodnutím zvrátil stávající precedens z roku 1942, který říkal, že nárok na právníka ex offo má u soudu pouze člověk obviněný z federálního zločinu či podléhající tzv. zvláštním okolnostem (snížená inteligence, negramotnost), které byly ponechány na libovůli soudů v jednotlivých státech.

Od té doby patří právo na advokáta k nezadatelným právům každého amerického občana, bez ohledu na to z čeho je obviněn.

Film Gideonova polnice věrně rekonstruuje skutečné události a je postaven na vynikajícím výkonu Henryho Fondy v titulní úloze (byl za něj nominován na Cenu Emmy).

Vedle něho dostali výrazné příležitosti i další herci starší generace - José Ferrer (soudce Abe Fortas, který přednáší Gideonův případ u Nejvyššího soudu), proslulý svým oscarovým výkonem v Cyranovi z Bergeracu (1950), známý divadelník John Houseman (předseda Nejvyššího soudu), který byl i jedním z producentů snímku, či Fay Wrayová (Gideonova bytná), zapsaná ve filmových dějinách jako kráska, která zlomila srdce King Kongovi ve stejnojmenném filmu (1933).

Napište nám