Její hlas nebylo možno přeslechnout. Henry Fonda v úloze člověka, který změnil právní řád. Americký film (1979). Dále hrají: J. Ferrer, J. Houseman, F. Wrayová, S. Jaffe, D. Jagger a další. Režie Robert Collins

Americký televizní snímek Gideonova polnice (1979) vznikl na podkladě stejnojmenné knížky Anthonyho Lewise, která rekapituluje skutečný případ, jenž změnil tvář americké justice.

Důchodce Clarence Earl Gideon byl obviněn z triviální krádeže v kulečníkové herně a odsouzen k pěti letům vězení.

U soudu se zastupoval sám, neboť neměl peníze na právníka a soud mu v duchu tehdejších zákonů žádného nepřidělil.

Odsouzený stařík z vězení napsal o svém případu Nejvyššímu soudu a dosáhl jeho projednání.

V roce 1963 pak Nejvyšší soud svým rozhodnutím zvrátil stávající precedens z roku 1942, který říkal, že nárok na právníka ex offo má u soudu pouze člověk obviněný z federálního zločinu či podléhající tzv. zvláštním okolnostem (snížená inteligence, negramotnost), které byly ponechány na libovůli soudů v jednotlivých státech.

Od té doby patří právo na advokáta k nezadatelným právům každého amerického občana, bez ohledu na to z čeho je obviněn.

Film Gideonova polnice věrně rekonstruuje skutečné události a je postaven na vynikajícím výkonu Henryho Fondy v titulní úloze (byl za něj nominován na Cenu Emmy).

Vedle něho dostali výrazné příležitosti i další herci starší generace – José Ferrer (soudce Abe Fortas, který přednáší Gideonův případ u Nejvyššího soudu), proslulý svým oscarovým výkonem v Cyranovi z Bergeracu (1950), známý divadelník John Houseman (předseda Nejvyššího soudu), který byl i jedním z producentů snímku, či Fay Wrayová (Gideonova bytná), zapsaná ve filmových dějinách jako kráska, která zlomila srdce King Kongovi ve stejnojmenném filmu (1933).

Napište nám