Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.
Hrají: P. Stewart, J. Frakes, B. Spiner, L. Burton, M. Dorn, G. McFaddenová, M. Sirtisová, A. Woodardová, J. Cromwell, A. Krigeová a další. Režie: Jonathan Frakes.

Kultovní americký televizní seriál Star Trek (1966-68), který právě můžeme sledovat na obrazovkách České televize, inspiroval tvůrce k natočení dalších, neméně úspěšných, seriálů Star Trek: Nová generace (1987-1994), Star Trek: Deep Space Nine (1993-99), Star Trek: Voyager (1995-2001) a Enterprise (2001-0?).

Od konce sedmdesátých let vznikají také celovečerní filmy, jež celý fenomén přenesly na velké plátno.

V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším.

V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (John Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová).

Režie se poprvé ujal představitel prvního důstojníka Rikera Jonathan Frakes, který měl už určité zkušenosti s režií několika seriálových epizod.

Přesvědčivě vypadající vizuální efekty vznikly ve známé Lucasově trikové továrně Industrial Light and Magic.

Postavu borgské královny vytvořila jihoafrická herečka Alice Krigeová, která si ji znovu zopakovala v závěrečné dvojepizodě seriálu Star Trek: Voyager, nazvané Dohra (2001), a v krátkém plastickém snímku Star Trek: Borg Encounter (2003), určeném k promítání v zábavních parcích.

Napište nám