Byl to slavnostní večer na rozloučenou, který poznamenal několik osudů i poklidný život maloměsta. Americká komedie (1943).
Hrají: E. Bracken, B. Huttonová, W. Demarest, D. Lynnová a další. Scénář a režie Preston Sturges

Trudy, dívka z počestné rodiny, dostává od zástupců svého malého rodného města příjemný úkol, aby na večerní slavnosti bavila americké vojáky, kteří druhý den s vojenským oddílem odcházejí na frontu. Jediný, komu se tato akce vůbec nelíbí, je její otec, vážený městský občan a konstábl Kockenlocker. Proto se Trudy uchýlí k malé lsti a odchází „tancovat“ v doprovodu svého dlouho odmítaného nápadníka Norvala Jonese. Večer pak prožije docela jinak, než otci slíbila. Když se druhý den ráno Trudy vzpamatuje z opilosti, s překvapením zjišťuje, že se v noci provdala za vojáka, jehož pravé jméno si vůbec nepamatuje. A jak se ukáže později, s tímto neznámým mužem také čeká dítě…

Film natočil klasik americké kinematografie, scenárista a režisér Preston Sturges, který během své filmařské dráhy zaujal svými komediemi a společenskými satirami Velký McGinty, Lady Eva, Příběh z Palm Beach, Ať žije hrdina dobyvatel a Nevěrně tvá.

Ve své tvorbě často prokázal neobyčejně pronikavý kritický cit pro slabosti a předsudky průměrného Američana.

Tentokrát se ve svém příběhu se satirickým a komediálním pohledem vyrovnává s faktem nečekaně vysokého počtu svobodných matek, který se objevil na konci druhé světové války a na nějž americká společnost reagovala podrážděně.

Jen díky dokonalému zvládnutí míry nadsázky a humoru si Preston Sturges mohl dovolit tak ostrý „úhel záběru“ na tehdy běžné hranice tradiční morálky, omezené maloměšťáctví a ztuhlé společenské normy.

Hrají: E. Bracken, B. Huttonová, W. Demarest, D. Lynnová a další. Scénář a režie Preston Sturges

Napište nám