Tajemný jezdec přijíždí z neznáma, aby bránil zájmy farmářů. Dokáže zastavit bezpráví?
Režie: George Stevens. Scénář: A.B. Guthrie Jr. Hrají: Alan Ladd, Jean Arthur, Van Heflin, Brandon De Wilde a další.
Shane

Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rančer Rufus Ryker – s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak „zákon“ má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblíží se se Starettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává od něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář...

Scénář filmu napsal A. B. Guthrie Jr. podle knihy spisovatele Jacka Schaefera (u nás vyšla pod názvem Jezdec z neznáma). Film natočil uznávaný klasik americké kinematografie – režisér George Stevens, který má na svém uměleckém kontě oddechové tituly (Svět valčíků, Serenáda za úsměv, Rozmarná žena), dobrodružný příběh Gunga Din, vážněji zaměřený Deník Anny Frankové či biblický výpravný snímek Největší příběh všech dob. V Shaneovi působivě využil prvky, které v sobě mají proslulé westernové snímky Přepadení, Sedm statečných, V pravé poledne či Stopaři – vystupňované napětí, vycizelované kompozice, dokonale promyšlené hospodské rvačky a pistolnické souboje, výrazné postavy na straně dobra a zla, ale i určitou tajemnost a symboliku. Záhadný Shane kupříkladu přijíždí oblečen v bílém oděvu – jako přízrak naplňující mnohé naděje. Nezvyklou sílu příběh získal také díky tomu, že je vyprávěn jako idylická vzpomínka z pohledu malého Starretta.

Snímek patřil ke komerčně nejvíce úspěšným a uznávaným titulům roku 1953, nakonec však získal jen Oscara za kameru (Loyal Griggs). Postavu Shanea ztvárnil Alan Ladd (Občan Kane, Pyšný rebel). Farmáře Joea Starretta hraje Van Heflin (Tři mušketýři, Letiště), manželku Marian Starrettovou představuje Jean Arthurová (známá z filmů Úžasná událost, Zahraniční aféra a Pan Smith přichází) a jejich syna Joeyho ztělesnil Brandon De Wilde (později si zahrál například po boku Paula Newmana ve snímku Hud). Pistolníka Jacka Wilsona zahrál Jack Palance (Mladé pušky, Tango a Cash). V úloze Chrise Callowaye uvidíme westernového veterána Bena Johnsona (Divoká banda, Major Dundee, Junior Bonner).

Napište nám