Ponor do krajiny vášní, odříkání a zábran. Film, který rozdělil diváky a kritiky festivalu v Cannes a zároveň získal Velkou cenu poroty a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Francie/ Rakousko/2001
Hrají: I. Huppertová, A. Girardotová, B. Magimel a další. Scénář a režie Michael Haneke.

Koprodukční snímek rakouského filmaře Michaela Hanekeho Pianistka je drásavou psychologickou studií zvráceného charakteru, ničícího v domnělé sebeobraně vše kolem sebe.

V linii určitého trendu současného umění dílo záměrně provokuje svou otevřenou sexualitou, přičemž zdůrazňuje abnormalitu a zvrácenost.

Předlohou pro Hanekeho scénář se stala kniha kontroverzní rakouské spisovatelky Elfriedy Jelinkové.

Sebevědomá a upjatá profesorka klavíru na Vídeňské konzervatoři Erika Kohutová žije zdánlivě jen pro hudbu. Ve skutečnosti však staropanenská žena hledá únik před zmarněným životem v chvilkových erotických náhražkách. Sama není schopna normálního milostného života, ani ve chvíli, kdy by mohla prožít možná jedinou lásku v životě. Jako zmrzačená bytost ničí své okolí a především samu sebe.

Na MFF v Cannes v roce 2001, kde byl film uveden v soutěžní sekci, doslova rozdělil publikum i kritiky na dva nesmiřitelné tábory zvláště, když získal tři prestižní ocenění: Velkou cenu poroty, Cenu za nejlepší ženský herecký výkon pro Isabelle Huppertovou a Cenu za nejlepší mužský herecký výkon pro Benoita Magimela.

(FP 9/2001)

Napište nám