Putování Severním ledovým oceánem s ledoborcem „Kapitán Dranicyn“. Nizozemský dokument

Je 1. července – začátek krátkého polárního léta – a 108 lidí se právě vydává na cestu, jaká se naskytne jen jednou za život. Odjíždějí ze Špicberských ostrovů, ze Svalbardského archipelu, který spadá pod Norský protektorát.

Na tuto historicky významnou výpravu byl najat ruský ledoborec. Půjde o vůbec první pokus o okružní plavbu Severním ledovým mořem kolem jeho proměnlivého polárního ledového příkrovu. Jedná se o jednu z posledních velkých výzev lidstvu – obeplutí Severního pólu. Výprava se bude plavit v mnoha mořích, která společně tvoří Severní ledové moře, omývající pevniny Evropy, Severní Ameriky i Asie a spadající do teritoriálních vod Norska, Grónska, Nunavetu, Kanady, Spojených států amerických a Ruska. V oblasti Polárního kruhu leží téměř 20% ruského území. I když studená válka skončila, zůstává tato oblast ještě stále téměř nedostupná.

Tato expedice má šanci uspět díky lodi, na níž se plaví, i její posádce. Ve své třídě je „Kapitán Dranicyn“ nejsilnějším ledoborcem na světě. Je to vůbec poprvé, kdy byl ruský ledoborec poskytnut pro civilní účely. Kapitán Těrechov je námořníkem už čtyřicet let. Mimo ruské vody se plaví poprvé.

Napište nám