Jedna rodina a tolik „malých“ příběhů. Tchajwansko-japonský film, poctěný řadou mezinárodních cen, mj. Cenou za režii na 53. MFF v Cannes.
Hrají: Nianzhen Wu, Elaine Jin, Issey Ogata, Kelly Lee, Jonathan Chang a další. Scénář a režie Edward Yang V čínském a japonském znění s titulky

Snímek Raz dva byl natočen v tchajwansko-japonské koprodukci a na 53. MFF v Cannes získal zcela právem Cenu za režii. Tchajwanský režisér čínského původu a amerického vzdělání Edward Yang jej natočil podle vlastního scénáře a ve vlastní produkční společnosti.

Portét obyčejné středostavovské rodiny, žijící v hlavním městě, je složitě komponovanou freskou, v níž individuální osudy jednotlivých členů rodiny mají své vlastní příběhy. Matka, trpící deziluzí ze životního stereotypu, dcera, prožívající první milostné trápení, otec, který vedle starostí s finančním propadem vlastní firmy potkává nečekaně svou první lásku, malý synek, který teprve začíná objevovat svět kolem sebe a babička v komatu, které se všichni chodí svěřovat, to jsou hlavní aktéři příběhu, zalidněného spoustou dalších postav a motivů a dohromady vytvářející obraz života v současném Tchajwanu. Bravura, s jakou režisér proplétá jednotlivé příběhy a situace přes hranice prostoru i času, skvělé herecké obsazení i dokonalá znalost lidské psychologie, umožňuje Edwardu Yangovi přesně pointovat jednotlivé příběhy a zároveň vytvořit ucelený obraz života jedné několikagenerační rodiny. Film získal nejen Cenu za režii na MFF v Cannes a řadu dalších významných mezinárodních cen, ale i značný divácký ohlas.

Výběr z cen:

53. MFF v Cannes 2000: Cena za režii

35. MFF v Karlových Vartech 2000: Cena Netpac

Cena losangeleských filmových kritiků, Cena Kruhu newyorských filmových kritiků: nejlepší cizojazyčný film

Cena americké Národní společnosti filmových kritiků: nejlepší film

Cena syndikátu francouzských filmových kritiků: nejlepší zahraniční film

Hrají: Nianzhen Wu, Elaine Jin, Issey Ogata, Kelly Lee, Jonathan Chang a další. Scénář a režie Edward Yang

V čínském a japonském znění s titulky

Napište nám