Dokument o turné Kühnova dětského sboru po Jihoafrické republice.

V říjnu 2012 urazil vynikající český Kühnův dětský sbor pod vedením profesora Jiřího Chvály téměř 3500 kilometrů po Jihoafrické republice – od přímořského Kapského Města přes Port Elizabeth, Bloemfontein, Bethlehem, Drakensberg, Pretoriu až po Johannesburg.

Dokument scenáristy, kameramana a režiséra Jana Mudry zachytil neopakovatelnou atmosféru této hudební mise, včetně koncertů v kostelech a na pódiích, kde výrazně zaujal pozoruhodný a pestrý repertoár Kühňat od staré renesanční hudby přes skladby českých moderních autorů až třeba po hudebně-taneční suitu Slavnosti jara skladatele Otmara Máchy. Kühňata s obrovským úspěchem a s bezprostředností sobě vlastní zazpívala a zatančila tuto suitu a na všech koncertech tak potvrdila skutečnost, že Kühnův dětský sbor je jedním z nejlepších pěveckých sborů na světě.

Kühňata se potkala též s jinými pěveckými tělesy, třeba se známým Bloemfontein Children’s Choir nebo se světově proslulým Drakensberg Boys Choir a společně si zazpívali nejen na zkouškách, ale především na koncertech. Svou vysokou uměleckou úroveň předvedl Kühnův dětský sbor také na zdejším českém velvyslanectví, kde bezchybně zazpíval během cesty nastudovanou jihoafrickou hymnu, a to jak v angličtině, tak i v afrikánštině.

Profesor Jiří Chvála je uznávaná osobnost nejen v uměleckém světě, ale i u samotných dívek a chlapců. Je to člověk, kterého děti prostě obdivují a znají moc dobře jeho kvality. Vedle jejich vystoupení zachytila kamera i zajímavé a citlivé postřehy členů souboru z Jihoafrické republiky, která je zemí velkých společenských kontrastů.

Napište nám