Podoby Václava Klause

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Osobní výpověď dosluhující hlavy státu. Nejen o deseti letech svého prezidentování, ale i o tom, co se na Pražském hradě za tu dobu změnilo a kam povedou jeho další kroky. Připravila Jana Škopková

Václav Klaus je jistě jedním z nejvýznamnějších politiků a osobností naší veřejné sféry po revoluci v roce 1989. V letošním roce /2013/ v březnu završí své druhé volební období na postu prezidenta republiky. Právě tato skutečnost inspirovala autory dokumentu pokusit se zmapovat jeho názory na pojmy jako je státnost, prezidentství, církev a popsat jeho dějinotvornou polohu ve funkci prezidenta. Málo kdo ví, že prezidentství Václava Klause se výrazně zapsalo i do rekonstrukcí a změn, které proběhly na Pražském hradě. Právě přes jeho snahu obnovit a zrekonstruovat Pražský Hrad chceme prezentovat filosofické i lidské postoje a názory Václava Klause.

Více na portálu ČT24

 • "Té nesmírně nepokorné stavbě budu bránit vlastním tělem"

  10. 3. 2013

  Praha - Pamatujete na výše zmíněnou větu? Pronesl ji Václav Klaus na adresu Kaplického "chobotnice". Pro řadu lidí se Klausův vstup do sporu o zamýšlenou knihovnu na pražské Letné stal nejvýraznějším dotykem dnes už bývalého prezidenta na poli kultury. Zatímco jeho předchůdce poprvé otevřel Hrad veřejnosti, inicioval Chalupeckého cenu a založil Forum 2000, s odchodem Václava Klause utichá i vzpomínka na chobotnici a končí jím založený Jazz na Hradě. A co dál? Jaké dědictví ve světě kultury po něm naopak zůstane?

 • "Nesmírně proevropský" Klaus "totálně nepřijímá Švejka"

  9. 3. 2013

  Praha - "Konečně tady zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí," pronesl s nadsázkou nyní už bývalý prezident Václav Klaus po zvolení Miloše Zemana jeho nástupcem a opět tím vyvolal značný rozruch. Výrok totiž zazněl v den, kdy byl před 20 lety zvolen prvním prezidentem České republiky Václav Havel, s nímž je slogan neodmyslitelně spojen. "Jsem velice šťasten, že si Václav Klaus slova Václava Havla ještě pamatuje, to už je velký pokrok," reagoval tehdy poražený prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. Klausovy výroky vzbuzovaly kontroverze po celou jeho politickou kariéru. Portál ČT24 připravil výběr těch nejznámějších.

 • Jedněmi milován, druhými nenáviděn. Klaus odchází

  7. 3. 2013

  Praha - Václav Klaus, jedna z nejvýraznějších postav české politické scény určující rytmus a směr transformačního procesu, otec zakladatel občanských demokratů a nakonec i druhý prezident samostatného českého státu. Jedněmi obdivován, druhými nenáviděn, málokoho nechává klidným. "Václav Klaus je jako moderní jazz. Buď ho milujete, nebo ho nenávidíte," charakterizuje například jeho osobnost BBC. Politické kariéře končící hlavy státu je od 12:30 věnován dnešní speciál ČT24 Václav Klaus: 10 let ve funkci prezidenta.

 • prof. Ing. Václav Klaus, CSc., dr. h. c. mult.

  6. 3. 2013

  Praha – Guatemala, Kazachstán či Peru, tam všude ocenily univerzity odcházejícího českého prezidenta. Dohromady má Václav Klaus čestných doktorátů 45 a je v tomto ohledu podobně úspěšný jako jeho předchůdce Václav Havel. Ten však obdržel čestné doktoráty na těch vůbec nejprestižnějších univerzitách světa - Harvard, Oxford. O to více zase Václav Klaus publikoval. "Vědecký souboj" prvního a druhého českého prezidenta je tím nejtěsnějším.  

 • "Zbytečný" a "politický" – Klaus učil, jak ignorovat Ústavní soud

  6. 3. 2013

  Praha - Václav Klaus se mnohokrát ohradil proti verdiktům Ústavního soudu, zpochybnil jeho autoritu a dal najevo, že celý tribunál považuje za nadbytečnou instituci. Ještě v roli předsedy ODS označil soud za prohradní a obvinil ho, že supluje práci parlamentu. Coby prezident pak ještě přitvrdil: nařkl soud, že se stal dalším hráčem v politice. Historie vztahu Václava Klause a ÚS je dějinami neustálého konfliktu a soukromé války prvního proti druhým.

 • Klaus na stráži suverenity: Globální vládnutí horší než al-Káida

  5. 3. 2013

  Praha – Byť se Václav Klaus nikdy nestal takovou mezinárodní celebritou, jakou byl jeho předchůdce Václav Havel, na stránkách světových deníků se přesto objevil. Pozornost poutal zejména neotřelými názory na oteplování planety, případně mezinárodní vojenské intervence. A zatímco Havel dělal z Česka lepší zemi, Klaus ji často stavěl do nelichotivého světla.

 • Ve zdravém těle zdravý Klaus

  3. 3. 2013

  Co má společného končící prezident Václav Klaus a druhý československý prezident Edvard Beneš? V podstatě jen dvě věci. Tou první je pohled na poválečné uspořádání Evropy a tou druhou fakt, že před nástupem do nejvyšší funkce prožili dráhu profesionálního sportovce. Zatímco Klaus to v polovině šedesátých let dotáhl do nejvyšší soutěže jako basketbalista, Edvard Beneš byl na začátku minulého století křídelním útočníkem fotbalové Slavie. Sport je další věcí, v níž se Václav Klaus profiloval a o které kázal.

 • CK V. K. aneb Václav Klaus objevuje svět

  2. 3. 2013

  Praha - Za deset let na pražském Hradě absolvoval Václav Klaus 278 cest do zahraničí. Státních návštěv, tedy nejvyšší formy diplomatického setkání a potvrzení vzájemných dobrých vztahů zemí, neměl ve svém diáři ani čtyřicet. Václav Klaus se ale nenechal odradit. Čím více bylo těch států, které před ním odmítaly rozvinout červený koberec, o to více se odcházející prezident zhlédl v Emilu Holubovi a jezdil tam, kam hlava českého státu dosud nevkročila.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Mark Montgomery 28. 9. 2014 19:43

  Prestante uz poslouchat nazory vaclava klause

  Proboha lidi, prestante uz poslouchat tohoto zkorumpovaného pro-ruskeho agenta, …

 • Fojtík 9. 3. 2013 13:06

  Velmi zdařilý pořad

  Dokument o rekonstrukcích různých částí Pražského Hradu je velmi poučný. Zejména jak citlivě se …

 • Eva 8. 3. 2013 06:14

  Díky, pane prezidente a také ČT

  Pořad byl velice dobře natočen a člověk se dozvěděl mnohé další o končící hlavě státu. Urážlivé výroky v diskuzích na…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Dokument