Dokumentární portrét kultovního kanadského písničkáře, spisovatele a básníka, jednoho z nejvýznamnějších představitelů generace nazývané „Dylanovy děti“

Brilantní písničkář, básník, ale i prozaik Leonard Cohen je dnes již legendou. Svou osobitou poetikou ovlivnil tolik umělců, že každý pohled na Cohenův text v sobě nutně obsahuje i mnohé z jeho statusu legendy, klasika, modly či vzoru. Skladbu, kterou bychom u jiného zavrhli, u Cohena bez problémů přijmeme; co nám někde jinde přijde jako klišé, vnímáme v textech milovaného Kanaďana jako působivý básnický obrat – tak silná je aura jeho osobnosti, tak uhrančivý jeho hlas, tolik podmanivé melodie.

Cohen psal poezii od mládí, od 50. let, pokoušel se ale prosadit i jako prozaik, přičemž oba jeho romány vyšly v českém překladu: jak Nádherní poražení, tak prvotina Oblíbená hra. A právě román Nádherní poražení je prý tím nejlepším, co Cohen kdy napsal, hlavně pro to, že si kniha zachovává onen nezaměnitelný humor, který tak dobře známe z jeho písní. Románu Oblíbená hra kritika vytkla křečovitost debutu, pozdním věcem, včetně i u nás známé drobné prózy Kniha milosrdenství, jsou vytýkány manýristické bizarnosti.

Napište nám